Wymiar czasu pracy dla osoby z umiarkowanym stopniem
Dostałem skierowanie na badania okresowe gdzie kadrowa zaznaczyła, że lekarz ma się wypowiedzieć, czy mogę pracować 8 godz. dziennie, czy jak mówią przepisy 7 godzin, jestem mechanikiem.
Szanowny Panie,
przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, ze zm.) w Pana przypadku (umiarkowany stopień niepełnosprawności) stanowią, że czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art.15.2).
Tych przepisów o skróconym czasie pracy nie stosuje się w dwu przypadkach:
- przy pilnowaniu mienia (ochrona, dozór)
- na wniosek (czyli za zgodą) pracownika, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne (lub gdy go brak, lekarz opiekujący się niepełnosprawnym) wyrazi na to zgodę.
Jeśli więc wyrazi zgodę i Pan, i lekarz, to wówczas nie będą Panu przysługiwały skrócone normy czas pracy.
Art.15.1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo
Art.16.1. Przepisów art.15 nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Koszty badań, o których mowa w ust.1 pkt 2, ponosi pracodawca.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik