Mistrzyni świata, modelka, inspiratorka. Poznaj Chelsea
Historia rozkwitającej kariery 25-letniej Chelsea Werner, Amerykanki z zespołem Downa, nie jest usłana różami. To, jak wygląda jej obecne życie, kobieta zawdzięcza w głównej mierze własnej, wieloletniej i ciężkiej pracy oraz rodzicom. Poznajcie mistrzynię gimnastyki, która od niedawna jest modelką, choć na jej koncie znajduje się już kilka spotów reklamowych, krótki film i... przejście po czerwonym dywanie, gdzie o zdjęcie prosił ją Brad Pitt.
Gimnastyczka na szarym końcu
Po narodzeniu Chelsea lekarze oznajmili rodzicom, że dziecko będzie miało niskie napięcie mięśniowe do końca życia i niewiele będzie można z tym zrobić. Jednak gdy dziewczynka miała 8 lat, rodzice angażowali ją w różne sportowe zajęcia: piłkę nożną, koszykówkę, pływanie i gimnastykę. Z czasem okazało się, że Chelsea jest wyraźnie zainteresowana gimnastyką, więc zapisano ją do programu Olimpiad Specjalnych w Kalifornii, a następnie – bezpośrednio do drużyny USA Gymnastics.
Przez kilka pierwszych lat nastolatka zajmowała zazwyczaj ostatnie miejsce w rankingach. Jednak nie zrażała się tym – nie odeszła z drużyny, mimo wieloletnich „porażek”. Ciężko trenowała ukochaną gimnastykę pod okiem trenera, by stać się jedną z najlepszych zawodniczek.
Tekst alternatywny: twarz Chelsea w delikatnym makijażu
Najlepsza z najlepszych
To, czym jest ciężka praca i miłość do sportu, Chelsea udowodniła w 2012 roku, wygrywając Narodowe Mistrzostwa w Gimnastyce, zorganizowane przez Olimpiady Specjalne Stanów Zjednoczonych. Przez trzy następne lata nikt nie był w stanie odebrać jej tytułu.
Chelsea jest również dwukrotną mistrzynią świata. Rekordową liczbę medali w swojej karierze: cztery złota i jedno srebro wywalczyła na światowych zawodach Olimpiad Specjalnych, które odbyły się we włoskiej miejscowości Mortara w 2015 roku.
Dziewczyna otrzymała rówież zaproszenie do udziału w międzynarodowym spotkaniu, organizowanym przez Nadię Comaneci – znaną i cenioną rumuńską gimnastyczkę, która zdobyła pięć medali olimpijskich. Prestiżu imprezie dodaje fakt, że w wydarzeniu uczestniczą i prezentują swoje umiejętności jedynie najlepsze gimnastyczki na świecie.
W świetle kamer
Gdy Chelsea przeżywała swój „złoty okres” sportowych zwycięstw, jeden z filmików z jej gimnastycznymi wyczynami obejrzał na YouTubie argentyński producent i przedstawiciel marki Procter & Gamble – jednego z największych przedsiębiorstw świata, oferującego głównie produkty kosmetyczne i środki higieniczne. Producent zaproponował gimnastyczce udział w reklamie P&G, kręconej w Buenos Aires. To był pierwszy jej pierwszy występ w komercyjnym filmiku. Ostatecznie przez kilka miesięcy Środkowa i Południowa Ameryka mogła oglądać Chelsea w telewizji, wraz z innymi sportowcami z niepełnosprawnością.
Oprócz tego, w 2014 roku wieloletni trener Chelsea – Dawn Pombo – zgłosił historię podopiecznej do projektu, realizowanego przez amerykańską wytwórnię filmową Universal Pictures, i programu telewizyjnego Today Show. Inicjatywa na wzór filmu „Unbroken”, który wówczas wchodził do kin, miała na celu promować postacie, które przezwyciężyły własne trudności, a ich historia może być inspirująca dla innych. Spośród tysięcy zgłoszeń twórcy projektu wybrali trzy kandydatury, w tym Chelsea. Wówczas miliony Amerykanów mogły obejrzeć krótki filmik o mistrzyni gimnastyki pt. „I am unbroken” (ang. „Jestem niew programie Today Show.
To był powód, dla którego na premierę filmu „Unbroken” zaproszono również Chelsea. To wtedy gimnastyczka po raz pierwszy przeszła się po hollywoodzkim czerwonym dywanie. A „najlepszą częścią wieczoru był moment, gdy Brad Pitt poprosił o zdjęcie z nim” – czytamy na stronie Amerykanki.
Tekst alternatywny: uśmiechnięta Chelsea z Bradem Pittem. Aktor trzyma w dwóch dłoniach rękę gimnastyczki
Pierwsze kroki w modelingu
W 2016 roku Chelsea bardziej zaangażowała się w świat mody. Najpierw marka H&M zaproponowała jej udział w kampanii odzieży sportowej, która miała mieć premierę i ukazać się równolegle z datą Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Oprócz gimnastyczki w inicjatywie wzięli udział zawodnicy, którzy w jakiś sposób „pokonywali przeszkody” w swojej sportowej karierze.
Później dziewczyną zainteresowała się firma promująca ideę „włączania” osób narażonych na wykluczenie w branżę modową i rozrywkową – FTL Moda. W wyniku współpracy Chelsea szła po wybiegu podczas pokazu mody New York Fashion Week.
Tekst alternatywny: roześmiana Chelsea opiera się o płot, znajdujący się wokół krzaka
Być rzecznikiem
Chelsea lubi kamery. Lubi też inspirować inne osoby z zespołem Downa do aktywnego życia.
„Jestem bardzo szczęśliwa ze wszystkich możliwości, które dostałam, by inspirować innych do sięgania po swoje marzenia! Przełamałam wiele barier, ty też możesz! – pisze Chelsea na swojej stronie internetowej. – Wszyscy mierzą się z wyzwaniami w życiu. To, jak stawiasz im czoła, robi różnicę. Nie pozwól, by ktoś mówił ci, że czegoś nie możesz”.
Oprócz zachęcania innych ludzi do pracy nad realizacją swoich marzeń, celem modelki jest nakierowanie przemysłu modowego na fakt, że „świat może i powinien być inspirowany przez osoby z zespołem Downa”. Kobieta chce także reprezentować swoją grupę.
- Nie wydaje mi się, że osoby z zespołem Downa są wystarczająco reprezentowane. Im bardziej będziemy reprezentowani, tym bardziej ludzie zobaczą, jak zdolni jesteśmy – powiedziała Chelsea w jednym z wywiadów.
Komentarze
-
BRAWO!!!
30.01.2019, 14:25WIELKIE GRATULACJE !!!odpowiedz na komentarz -
Pomocnik na terenie bazyliki w Watykanie
29.01.2019, 19:56W 2009 roku byłem na pielgrzymce autostopem w stolicy Piotrowej. Tam spotkałem przy jednym wejściu do bazyliki Świętego Piotra stróża, który miał zespół Downa. Posługiwał się bardzo sprawnie jęz. angielskim. Być pracownikiem w tak znamienitym obiekcie sakralnym wydaje mi się wielkim sukcesem wśród osób niepełnosprawnych! Szczególnie z takim schorzeniem.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz