Nowoczesna chce stworzyć rejestr gabinetów ginekologicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnością
Posłanki Nowoczesnej zapowiedziały w czwartek, 24 stycznia, stworzenie rejestru gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami i czynnych w niestandardowych godzinach.
Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa zauważyła, że obecnie nie istnieje żadna baza danych, mówiąca ile gabinetów ginekologicznych w Polsce jest dostosowanych do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami i czynnych w niestandardowych godzinach.
Kompleksowa dostępność
- Nie można tych danych zdobyć ani od NFZ, ani od samorządów, ani od izb lekarskich – zaznaczyła posłanka Nowoczesnej. – Dane GUS mówią jedynie, że na 26 tys. placówek leczniczych, ok. 15 proc. nie było dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale tylko kilka procent miało możliwość pomocy kobietom niewidomym – dodała.
Posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder podkreśliła, że gabinety ginekologiczne określone jako dostępne dla kobiet z niepełnosprawnością, to tylko te, które według prawa budowlanego są dostępne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
- My mówimy o kobietach głuchoniemych, niewidomych, z niepełnosprawnością intelektualną – wskazywała.
Czy minister zdrowia zna odpowiedź?
Z związku ze swoim pomysłem stworzenia bazy gabinetów ginekologicznych dostosowanych dla kobiet z niepełnosprawnością, posłanki zapowiedziały skierowanie do ministra zdrowia zapytania o to, ile jest takich gabinetów w Polsce.
Analogiczne interpelacje do samorządów będą składane przez radnych Nowoczesnej w całej Polsce. Zebrane dane pozwolą też posłankom dowiedzieć się, jaka jest w tej kwestii skala potrzeb w całej Polsce, by później móc wnioskować o powstawanie nowych i dostosowanych gabinetów ginekologicznych.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz