Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ekwiwalent za turnus rehabilitacyjny

14.03.2019
Autor: E.

W 2016 r. dostałam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W tym okresie przebywałam na zasiłku rehabilitacyjnym (w pełnym wymiarze), następnie przebywałam na zasiłku dla bezrobotnych. W 2018 r. podjęłam pracę na umowę, spełniającą warunki dla osoby niepełnosprawnej. W styczniu tego roku przebywałam na turnusie rehabilitacyjnym (21 dni). Czy w tym przypadku nabyłam prawo do ekwiwalentu za urlop rehabilitacyjny 21 dni?

Szanowna Pani,

ekwiwalent nie jest wypłacany za okres niewykorzystanego zwolnienia na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, a jedynie za okres nie wykorzystanego urlopu wypoczynkowego i dodatkowego 10 dniowego urlopu wypoczynkowego z tytułu posiadania co najmniej umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Jak wskazano na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych „Pracownik nabywa prawo do urlopu nawet jeżeli nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał w tym czasie zasiłek chorobowy (dot. także świadczenia rehabilitacyjnego, urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego). Znaczenie bowiem ma pozostawanie w stosunku pracy, a nie jej świadczenie. Wyjątki: urlop bezpłatny, zdrowotny, nieświadczenie pracy w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności, odbywaniem służby wojskowej.”

Warto pamiętać, iż jeżeli wykorzystała Pani za dany rok 21 dni na pobyt na turnus rehabilitacyjnym, to „skonsumowała” Pani w tych 21 dniach także 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego za dany rok.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - łączny wymiar urlopu określonego w art. 19 ust. 1 [dodatkowy urlop wypoczynkowy] i zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 [na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym], nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Grzegorz Jaroszczyk

prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas