Nareszcie! Zestaw obrazkowych emotikon zostanie poszerzony o różne niepełnosprawności
Protezy ramion i nóg, aparaty słuchowe, pies przewodnik, postacie komunikujące się w języku migowym, poruszające się na różnych typach wózków i o białej lasce – to część nowych emoji pod nazwą „Dostępność”, które będziemy mogli używać prawdopodobnie od jesieni 2019 roku.
Emoji to inaczej ikony, „małe obrazki” (najczęściej kojarzone jako „buźki”), które są powszechnie używane w komunikacji, szczególnie prywatnej, czy Internecie. Jednym z celów ich stosowania jest łatwość, szybkość i wygoda porozumiewania się – zamiast pisania kilku słów używa się emoji, przedstawiającego w formie ikony to, co chce się wyrazić.
Nowa oferta
Na początku pierwszego tygodnia lutego organizacja zajmująca się realizacją emoji – Konsorcjum Unicode (ang. The Unicode Consortium) wydała 59 nowych ikon. Wśród nich znajduje się kilkanaście, przedstawiających lub nawiązujących do różnych niepełnosprawności. Są to: osoby komunikujące się w języku migowym, osoby poruszające się na wózku inwalidzkim i elektrycznym, osoby poruszające się przy wsparciu białej laski oraz pies przewodnik, aparaty słuchowe i protezy kończyn. Emoji przygotowano w wersjach damskich i męskich o różnych odcieniach skóry.
Zestawienie ikon możesz też zobaczyć na stronie Emojipedia.org.
Włączenie osób z niepełnosprawnością
Ikony dotyczące niepełnosprawności zostały dodane na prośbę Apple, który już rok temu zamówił ich wykonanie.
„Obecna selekcja emoji zapewnia szeroki wachlarz reprezentacji ludzi, działań i przedmiotów znaczących dla ogółu społeczeństwa, ale bardzo niewielu mówi o doświadczeniach życiowych osób niepełnosprawnych – wydany przez Apple komunikat, cytuje portal disabilityscoop.com. – Ten nowy zestaw emoji, który proponujemy, ma na celu dostarczenie szerszej gamy opcji, reprezentujących podstawowe kategorie dla osób niepełnosprawnych.”
Apple przyznało, że nowe ikony nie odnoszą się do wszystkich niepełnosprawności, ale są „punktem wyjścia dla większej reprezentacji różnorodności w świecie emoji”.
Przy tworzeniu emoji korporacja współpracowała z czołowymi amerykańskimi organizacjami, reprezentującymi osoby z niepełnosprawnością: Amerykańską Radą Niewidomych (ang. American Council of the Blind), Fundacją Porażenia Mózgowego (ang. Cerebral Palsy Foundation) i Narodowym Stowarzyszeniem Niesłyszących (ang. National Association of the Deaf).
Prawie 60 ikon ma być dostępnych dla użytkowników telefonów komórkowych prawdopodobnie od jesieni 2019 roku.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz