Podlaskie: proces zakonnicy, która pobiła podopieczną z niepełnosprawnością
Przed Sądem Rejonowym w Augustowie rozpoczął się proces zakonnicy oskarżonej o pobicie dziewczyny z niepełnosprawnością z Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej. 66-letnia oskarżona nie stawiła się w sądzie.
Sprawa nie mogła ruszyć od maja tego roku, bo zakonnica zgłaszała nowe wnioski procesowe, takie jak umorzenie postępowania ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu.
W środę także nie przyjechała do sądu, tylko przysłała zaświadczenie od lekarza o niezdolności do pracy. Sędzia uznał jej nieobecność za nieusprawiedliwioną, gdyż zaświadczenie nie zostało wydane przez lekarza z listy sądowej.
Proces się rozpoczął, ale ze względu na dobra osobiste osób z domu pomocy społecznej w Studzienicznej został utajniony. Proces będzie kontynuowany w czwartek. Latem ubiegłego roku turysta nagrał film, na którym widać, jak jedna z sióstr bije po głowie i szarpie za włosy dziewczynę z niepełnosprawnością. Kiedy sprawa została nagłośniona przez media, prokuratura wszczęła z urzędu postępowanie wyjaśniające.
Film stał się głównym i jedynym dowodem w sprawie. Prokuratura oskarżyła 66-letnią zakonnicę o jednorazowe naruszenie nietykalności osobistej 19-letniej dziewczyny. Siostra zakonna nie przyznała się do winy.
W Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej mieszka 50 osób z niepełnosprawnością, m.in. z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, autyzmem, a także niepełnosprawnych fizycznie. Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Za naruszenie nietykalności cielesnej grozi jej do roku więzienia.
Siostra w listopadzie ubiegłego roku została zwolniona z pracy i przebywa obecnie na emeryturze.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz