"Oskarżona" dostępna dla niewidomych czytelników
6 października br. z inicjatywy Polskiego Związku Niewidomych odbyła się promocja najnowszej książki Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona: Wiera Gran" w wersji dostosowanej dla osób z dysfunkcją wzroku. Dzień wcześniej do księgarń w całej Polsce trafiła wersja tradycyjna.
- Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy niewidomi mają dostęp do książki zaraz po jej premierze na rynku. Chcielibyśmy, aby stało się to normą, ponieważ tylko wówczas będziemy mogli mówić o przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Książka już w tym momencie budzi kontrowersje, a jej udostępnienie to umożliwienie osobom niewidomym i niedowidzącym czynnego udziału w dyskusji na jej temat oraz pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dostosowanie "Oskarżonej" to w dużej mierze wynik otwartości i zaangażowania autorki Agaty Tuszyńskiej. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie zachętą dla innych autorów i wydawców – mówi Anna Woźniak-Szymańska, prezes PZN.
"Oskarżona: Wiera Gran" została wydana brajlem oraz w formacie
audio równocześnie z wersją drukowaną, co umożliwi osobom
niewidomym i słabowidzącym pełne korzystanie z tej pozycji.
Książkę czyta Elżbieta Kijowska, a nagranie wersji audio odbyło się w Wydawnictwach PZN. Pozycja jest już dostępna w Bibliotece Centralnej PZN.
Dostosowanie książki jest projektem o charakterze niekomercyjnym – nie będzie ona dostępna w sprzedaży. Podobna inicjatywa, jednak o charakterze komercyjnym, miała miejsce dwa lata temu w Ameryce podczas premiery książki "Harry Potter. Insygnia śmierci". Także wówczas równolegle z wersją tradycyjną odbyła się promocja wersji stworzonej w alfabecie Braille'a.
Według danych Europejskiej Unii Niewidomych zaledwie około 5 proc. książek zostaje kiedykolwiek wydanych w formatach dostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku, czyli brajlem, w wersji audio, formacie elektronicznym czy powiększonym druku.
Książka "Oskarżona: Wiera Gran" jest biografią śpiewaczki z żydowskiego getta, która została oskarżona o kolaborację z Niemcami. Zrujnowało to jej powojenną karierę i spowodowało, że zupełnie odcięła się od życia. Reporterka Agata Tuszyńska spotkała Wierę Gran w ostatnich latach jej życia. W 2011 r. książka ukaże się we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych.
Promocja dostosowanej książki odbyła się podczas konferencji naukowej "Szczególne prawa osób niepełnosprawnych wynikające z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – prawo a rzeczywistość", zorganizowanej 6 października br. przez Bibliotekę Centralną PZN w Bibliotece Narodowej.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz