Dokumenty do sprawowania opieki prawnej nad niewidomą z upośledzeniem
Jakie mam podjąć kroki i jakie złożyć dokumenty, aby być opiekunem prawnym mojej córki niewidomej z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym? Córka kończy 18 lat. Nie mam najlepszych relacji z mężem, czyli ojcem dziecka, i nie wiem jakie on ma zamiary prawne wobec córki.
Szanowna Pani,
opiekun prawny jest ustanawiany przez sąd rejonowy dla osoby, która została całkowicie ubezwłasnowolniona. Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się do sądu okręgowego. Nie jestem w stanie ocenić zasadności wniosku, ale warto pamiętać, iż zgodnie z art. 13. § 1 Kodeksu cywilnego - osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.
Zgodnie natomiast z art. 16 § 1 Kodeksu cywilnego osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.
Polecam zapoznać się z treścią artykułu poświęconego problematyce reprezentacji osoby z niepełnosprawnościami.
z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk,
prawnik
.