Rezygnacja z pracy na rzecz opieki nad mamą z niepełnosprawnością
Mam 55 lat i ponad 20 letni staż pracy nie licząc lat, gdy wychowywałam dzieci. Moja mama ma lat 75, posiada orzeczenie o niepełnosprawności - I grupę inwalidzką (renta z tytułu pełnej niezdolności do pracy). Mój upór i dążenie do usprawnienia poprzez rehabilitację sprawiły, że usiadła na wózku, potem chodziła powoli o lasce. Od miesiąca w ogóle nie chodzi. Nie może być sama, całodobowo wymaga pomocy, toalety, przewijania, podawania posiłków oraz poświęcenia jej czasu tzw. wolnego. Mam dobrą biurową pracę, pełny etat, lecz od miesiąca rozważam rezygnację z niej, mając na uwadze dobro mojej mamy oraz zaplanowanie opieki nad nią. Na co mogę liczyć opiekując się mamą i rezygnując z pracy? Co z emeryturą?
Szanowna Pani
Poniżej przedstawiam na jakie świadczenie może Pani liczyć w przypadku rezygnacji z pracy.
Zgodnie z art. 16a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. 2018, poz. 2220 z późn. zm.) opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą starać się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny - czyli m. in. pokrewieństwo 1 i 2 stopnia (np. dzieci – rodzice, rodzeństwo), a także małżonkom, jeżeli nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Osoba wymagająca opieki musi legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności. Kolejną istotną przesłanką jest konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Specjalny zasiłek opiekuńczy zależny jest od dochodu. Wynosi obecnie 620 zł. Jednocześnie art. 16 a ww. ustawy wskazuje inne warunki formalne, które muszą być spełnione aby uzyskać przedmiotowe świadczenie. W sprawach specjalnego zasiłku opiekuńczego właściwe są organy pomocy społecznej. Więcej informacji w zakresie specjalnego zasiłku opiekuńczego znajdzie Pani także w artykule "Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy" na portalu niepelnosprawni.pl.
W pierwszej kolejności jednak powinna Pani skontaktować się z właściwym dla Pani ośrodkiem pomocy społecznej, przedstawić swoją sytuację i zorientować się czy ewentualnie jest możliwość skorzystania z jakiejś dodatkowej formy wsparcia oferowanej przez ośrodek pomocy społecznej, np. dofinansowanie usług opiekuńczych dla mamy. Ta forma wsparcie pomogła wielu osobom w sytuacjach podobnych do Pani sytuacji.
Spotkałem się też sytuacjami, w których przed podjęciem ww. działań, osoby konsultowały swoje działania z psychologiem, aby jak najlepiej przygotować się do zapewnienia opieki choremu rodzicowi. Często bowiem zdarza się, że chory rodzic nie wyobraża sobie do pomocy nikogo innego niż swoją rodzinę (i na odwrót).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny