Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych gotowa na Abu Dhabi!
Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 odebrała nominacje olimpijskie. W składzie 90-osobowej polskiej reprezentacji znalazło się 64 zawodników, którzy już od 14 do 21 marca startować będą w 17 dyscyplinach olimpijskich. Skład Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych uzupełnia 26 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa, którzy będą wspierać naszych zawodników w trakcie Igrzysk.
- Przed nami piękne Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi i Dubaju. To będzie prawdziwe święto sportu i jedności. Ponad 7,5 tysiąca zawodników pokaże nam swoją siłę, energię i determinację, a każdy z nas ma szanse im kibicować (...). #GrajmyRazem dla Polskiej Reprezentacji i do zobaczenia w Abu Dhabi – powiedziała Prezes Olimpiad Specjalnych Polska Anna Lewandowska.
Start 14 marca
Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.
Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zjedzie ponad 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów. W Igrzyskach weźmie też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów, 6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.
Wszystkie wydarzenia Igrzysk są organizowane w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim.
Obecnie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie biegnie sztafeta z Ogniem Nadziei z Aten, w której biegną zawodnicy i przyjaciele Olimpiad Specjalnych, a także członkowie organizacji „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”. W drodze na uroczystą Ceremonię Otwarcia 14 marca, podczas której zapłonie znicz olimpijski na stadionie Zayed Sport City, który pomieści ponad 40 tysięcy widzów z całego świata. Organizatorzy zapowiadają oszałamiające widowisko – jak na razie szczegóły są owiane tajemnicą.
17 dyscyplin
Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju rywalizować będzie w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentuje nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. Po raz pierwszy na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych polscy zawodnicy będą rywalizowali w judo i golfie – jest to debiut naszych zawodników w tych dyscyplinach na arenie światowej.
Nasi zawodnicy będą mieli czas na aklimatyzację i poznanie obyczajów panujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – pierwsze dni po przylocie spędzą w Dubaju. To tak zwany program Miast Goszczących – olimpijczycy z całego świata rozjadą się do różnych zakątków kraju – mieszkańcy wszystkich siedmiu emiratów będą mieli okazję poznać sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, a zawodnicy poznać odmienny dla nich świat Bliskiego Wschodu.
- Igrzyska to wielkie święto tolerancji i akceptacji. Olimpiady Specjalne pokazują całemu światu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną osiągają sukcesy w sporcie, podobnie jak potrafią realizować swoje marzenia na wielu innych polach aktywności życiowej i społecznej - w pracy, szkole czy w życiu rodzinnym – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Znaczki pocztowe
Prawdziwą gratkę przygotowała dla fanów sportu Poczta Polska SA. 7 marca br. Poczta Polska SA wprowadza do obiegu 216 tysięcy okolicznościowych znaczków pocztowych promujących Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi o nominale 2,60 złotych.
Na znaczku została przedstawiona postać zawodnika przekraczającego linię mety i sportowca biegnącego z Ogniem Nadziei. Autorka znaczka - Dorota Arczewska, na stałe współpracująca ze Stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne Polska, w grafice zamieściła również oficjalny logotyp Igrzysk.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz