Podwójna ulga na kolei nie przysługuje. Dlaczego?
Dwie osoby niewidome lub uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji nie mogą podróżować środkami publicznego transportu zbiorowego na podstawie biletów z ulgą 95 procent w sytuacji, gdy jedna z nich miałaby być opiekunem drugiej.
Oficjalne stanowisko w tej kwestii przekazało Ministerstwo Infrastruktury Fundacji Nowe Spojrzenie.
„(…) w ocenie Ministerstwa Infrastruktury – należy przyjąć, że osoba niepełnosprawna, która korzysta podczas podróży z pomocy opiekuna lub przewodnika nie jest w stanie samodzielnie odbyć podróży środkami publicznego transportu zbiorowego, a co za tym idzie umożliwić odbycie takiej podróży innej osobie niepełnosprawnej. Analogicznie należy przyjąć, że osoba, która korzysta z uprawnień przewidzianych opiekunom lub przewodnikom osób niepełnosprawnych nie wymaga pomocy osób trzecich przy korzystaniu ze środków publicznego transportu zbiorowego, a tym samym nie przysługuje takiej osobie prawo do skorzystania z pomocy opiekuna lub przewodnika.” – czytamy w odpowiedzi z Ministerstwa Infrastruktury.
Obecne ulgi
Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji mają prawo do 37 proc. ulgi na przejazdy w klasie 2. w pociągach pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC oraz 49 proc. ulgi na przejazdy w drugiej klasie pociągów osobowych. Opiekun w czasie podróży takiej osoby ma ulgę 95 proc.
Osoba niewidoma ze znacznym stopniem niepełnosprawności ma prawo do 51 proc. ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC oraz 93 proc. ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów osobowych. Ich opiekunowi przysługuje także ulga 95 proc.
- Najistotniejszym, a jednocześnie najbardziej oczywistym i zrozumiałym argumentem wskazanym przez Ministerstwo Infrastruktury, jest fakt, że osoba niepełnosprawna, która sama podczas podróży musi korzystać z pomocy opiekuna lub przewodnika, nie może umożliwić odbycia takiej podróży innej osobie niepełnosprawnej. Z drugiej zaś strony osoba zdolna do bycia opiekunem lub przewodnikiem sama nie wymaga pomocy i dlatego nie przysługuje jej jednocześnie prawo do korzystania z opiekuna/przewodnika – mówi portalowi rynek-kolejowy.pl Agnieszka Serbeńska, rzecznik PKP Intercity.
Komentarze
-
nadużycia
18.03.2019, 14:20Przypuszczam, że skoro pojawiła się ta interpretacja, niektórzy niewidomi pasażerowie kupowali 2 bilety z ulgą 95%, a konduktorowi tłumaczyli, że są dla siebie nawzajem przewodnikami. To ewidentny przekręt i takie nadużycia powinny być karane mandatem.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz