Zwrot nienależnie pobranych świadczeń - odwołanie do ZUS
ZUS wysłał do męża pismo o zwrot nienależnie pobranego świadczenia za okres [do wiad. redakcji] za rentę socjalną. ZUS stwierdził, że mąż przekroczył 70% przeciętnego wynagrodzenia, dopuszczonego we wrześniu o wartość 9,97zł. Czy może odwołać się od decyzji ZUS, poprosić o umorzenie lub o rozłożenie na raty? Mąż posiada rentę socjalną stałą. Posiada również orzeczenie o niepełnosprawności. Jak napisać odwołanie do ZUS? Jakie podać sensowne argumenty, aby chociaż, jeśli nie umorzyli z uwagi na niską kwotę przekroczenia, to rozłożyli na raty?
Szanowna Pani,
w takim wypadku należy mieć na uwadze art. 138 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zgodnie z którym - organ rentowy (ZUS) może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, zmniejszyć wysokość potrąceń, ustaloną zgodnie z art. 140 granicę potrąceń ust. 4 pkt 1, lub zawiesić dokonywanie tych potrąceń na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.
Prawo przewiduje możliwość odstąpienia przez ZUS od żądania zwrotu renty. Należałoby we wniosku opisać Państwa sytuację rodzinno – finansową, w szczególności jakie negatywne skutki przyniesie dla Państwa konieczność zwrócenia kwoty renty.
z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk,
prawnik