Uzupełnienie emerytury EWK o świadczenie pielęgnacyjne
Czy na podstawie prawomocnego wyroku sądu matka otrzymująca emeryturę EWK w takiej samej wysokości może wystąpić o wyrównanie swojej emerytury? Jestem w takiej samej sytuacji jak skarżąca w sprawie, którą rozstrzygnął wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dn 20.03 br - wyrok II SA/GO 833/18. Opiekuję się synem, lat 38, wymagającym mojej całodobowej pomocy. Bardzo proszę o informacje gdzie oraz kiedy mogę sprawdzić, czy ten wyrok jest prawomocny i czy nie został zaskarżony.
Szanowna Pani,
trudno powiedzieć, kiedy wskazany wyrok się uprawomocni, warto sprawdzać na stronie Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wydał nieprawomocny wyrok, w którym Sąd uznał, iż „narusza zasadę równości taka wykładnia art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych (sygn akt II SA/Go 833/18), która pozbawia w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby mające ustalone prawo do emerytury w wysokości niższej niż to świadczenie. Skład orzekający dał wytyczne organowi przyznającemu świadczenia pielęgnacyjne wskazując – „rozstrzygając sprawę ponownie, organ na podstawie art. 153 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zastosuje się do oceny prawnej, wyrażonej w uzasadnieniu niniejszego wyroku. Weźmie zatem pod uwagę, że prawidłowo interpretowany przepis art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a Ustawy o świadczeniach rodzinnych znajduje zastosowanie do sytuacji skarżącej w ten sposób, że pozbawia ją przysługującego z mocy art. 17 ust. 1 tej ustawy prawa do świadczenia pielęgnacyjnego tylko do wysokości otrzymywanej emerytury. Innymi słowy, organ przyjmie, że posiadanie przez skarżącą uprawnienia do emerytury nie stanowi przeszkody do ustalenia jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, a jedynie uzasadnia przyznanie go w wysokości pomniejszonej o tę emeryturę, przy czym chodzi o emeryturę faktycznie otrzymywaną przez skarżącą, czyli w tzw. wysokości netto (pomniejszonej o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne)”.
Orzeczenie jest nieprawomocne i wydane w konkretnej sprawie (dotyczy zwykłej emerytury), ale można w swoich staraniach o uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego - w części kwoty jaką nie pokrywa otrzymywana przez daną osobę emerytura - posiłkować się argumentacją zawartą w uzasadnieniu do wyroku. Zachęcam do zapoznania się z pełną treścią wyroku wraz z uzasadnieniem.
z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk,
prawnik