„Poranne ptaszki” – wystawa dla rodzin z dziećmi z autyzmem
„Poranne Ptaszki” to bezpłatne wydarzenie dla dzieci ze spektrum autyzmu, w trakcie którego wspólnie z rodzeństwem i rodziną mogą zwiedzić wystawę „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” oraz skorzystać z dodatkowych animacji. Wystawę można zwiedzić 7 kwietnia br. w godzinach 8.00-10.00.
Muzeum POLIN jest pierwszą instytucją kultury w Polsce, która przygotowała ofertę zwiedzania dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Rodziny będą mogły wejść do muzeum w specjalnych godzinach (przed otwarciem budynku dla zwiedzających). W trakcie wydarzenia codzienny zgiełk, dźwięki i światła w muzeum będą ograniczone, przez co stworzymy przestrzeń przyjazną dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne.
To już drugie spotkanie w ramach „Porannych Ptaszków” w Muzeum POLIN. W pierwszym, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, wzięło udział 25 rodzin.
- Program wzorowany jest na wydarzeniach z Wielkiej Brytanii, gdzie zrodził się w Londynie w tamtejszych muzeach m.in. w Science Museum i Natural History Museum, i od wielu lat cieszy się powodzeniem. Nasze muzeum jako pierwsza w Polsce instytucja kultury przygotowała taką ofertę. Według szacunków obecnie 1 na 50 dzieci rodzi się z autyzmem – mówi Wioleta Jóźwiak, koordynatorka ds. Dostępności w Muzeum POLIN.
Być razem
A tak o zwiedzaniu w anonimowej ankiecie napisała jedna z uczestniczek pierwszej edycji wydarzenia:
- Pierwszy raz od dawna mogliśmy być razem całą naszą pięcioosobową rodziną. Nie ma wiele publicznych miejsc, gdzie możemy zabrać naszą córkę, mającą wiele trudnych zachowań.Tym razem Muzeum było dla Niej!
Uczestnicy spotkania będą mogli skorzystać ze wsparcia edukatorów i edukatorek muzeum i dodatkowych animacji na wystawie. Zapewniona zostanie również przestrzeń do wyciszenia, dla chętnych, którzy będą potrzebowali zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu.
Poranne Ptaszki to wydarzenie towarzyszące wystawie „W Polsce króla Maciusia”.
„W Polsce króla Maciusia” to niezwykła wystawa adresowana do dzieci i dorosłych, która tworzy przestrzeń do międzypokoleniowej rozmowy, samodzielnych odkryć i doświadczania w działaniu. Pretekstem do tego spotkania jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Muzeum przypomina trudy
i wyzwania odbudowy państwa oraz niezwykłą postać Janusza Korczaka, pedagoga i społecznika, prekursora praw dziecka. Przede wszystkim jednak zaprasza do zanurzenia się w fantastyczny świat powieści „Król Maciuś Pierwszy”. Proponuje „małym i dużym dorosłym” pasjonujące spotkanie z małym królem, pełne angażujących zadań i wspólnej zabawy w bajkowej scenografii.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz