Kandydat do Nagrody Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier 2018”: Wojciech Kowalczyk
29-latek z podwarszawskiego Legionowa. Jego czterokończynowy paraliż jest skutkiem rdzeniowego zaniku mięśni typu 1 (SMA1). Mimo tego, był najlepszym absolwentem swojego liceum, w 2006 r. osiągnął najwyższą średnią w powiecie legionowskim. Obecnie studiuje zarządzanie. Znany jest w Legionowie z zainteresowania sprawami społecznymi, a także z aktywności i ciekawych pomysłów. Jest wieloletnim wolontariuszem Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Legionowo.
W 2015 r. jego praca nt. zmian, jakie zaszły w Legionowie, znalazła się w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Europa To My”, dotyczącego problematyki funduszy europejskich, organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, TVP1 i Radio ZET. Za promocję swojego miasta otrzymał wyróżnienie w konkursie „Człowiek Roku Miasta Legionowo 2015”.
Jego największą pasją jest śpiewanie. W 2016 r. został laureatem V Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych. W tym samym roku na zaproszenie Caritas Polska zaśpiewał podczas ekumenicznej gali Ubi Caritas, a następnie wręczył nagrodę specjalną redaktor Elżbiecie Jaworowicz.
10 grudnia 2016 r. legionowski rynek zamarł na kilka minut. Wszystko za sprawą akcji „Mannequin Challenge dla SMA!” zorganizowanej przez Wojciecha i grupę filmową ADHD. Mannequin Challenge to ogólnoświatowa zabawa, której uczestnicy zastygają w bezruchu, a ktoś inny uwiecznia to kamerą. Swoją akcją Wojciech chciał zwrócić uwagę społeczeństwa, że chorzy na SMA pozostają w bezruchu przez całe życie. Dzięki akcji o problemach chorych dowiedział się cały kraj. Wojciech upowszechnia też wiedzę poprzez fanpage na Facebooku „Pokonać SMA Wojciech Kowalczyk”. Za działania na rzecz osób z SMA w 2017 r. otrzymał Order „Przyjaciel Niepełnosprawnych”.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz