Kandydatka do Nagrody Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier 2018”: Bożena Łoposzko
Ma 57 lat, mieszka w Kobierzycach, niewielkiej miejscowości pod Wrocławiem. Jest mężatką, ma troje dzieci. Od 20 lat choruje na SM, porusza się na wózku. Wcześniej pracowała w Urzędzie Gminy, prowadziła też działalność gospodarczą. Wraz z początkiem choroby założyła Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Chorych, którego jest prezesem. Zaczęła w ten sposób intensywną działalność na rzecz tego środowiska, integrując je z mieszkańcami. Dzięki jej postawie i działaniom Stowarzyszenia potrzeby i prawa osób z niepełnosprawnością są dostrzegane i respektowane.
Pani Bożena aktywizuje też osoby z niepełnosprawnością, organizując liczne wyjazdy, imprezy integracyjne, ucząc je oraz ich rodziny życia z chorobą i niepełnosprawnością. Udziela informacji dotyczących przepisów, z jej inicjatywy na terenie gminy założono wypożyczalnię sprzętu ortopedycznego. Dzięki niej osoby pełnosprawne i z niepełnosprawnością wspólnie zwiedziły Turcję, Francję, Hiszpanię i Włochy. Członkowie Stowarzyszenia mieli zaś szansę poprawić kondycję zdrowotną na turnusach rehabilitacyjnych w Ciechocinku, Mielnie, Kowalu i Kudowie-Zdroju.
Jest dziś znaną i zasłużoną działaczką. Jest twórczynią „Gali Złotego Serca” i inicjatorką wyróżniania „Złotym Sercem” osób szczególnie poświęcających się środowisku osób z niepełnosprawnością. Była członkiem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. W 2008 r. została laureatką tytułu Niezwykłej Polki Roku. W 2016 r. znalazła się wśród wyróżnionych kobiet w Konkursie „Lady D. im. Krystyny Bochenek”. Jest uznawana za wzór – przezwycięża liczne bariery i ograniczenia. Okazuje wiele serca i życzliwości innym, ich dobro jest dla niej najważniejsze.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz