Kandydat do Nagrody Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier 2018”: Robert Zarzecki
Ma 37 lat, mieszka w Michalczewie pod Warką. Pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Czachówku, gdzie uczył również dzieci uchodźców z Czeczenii. Ze względu na postępujące barwnikowe zwyrodnienie siatkówki zrezygnował z tej pracy i zatrudnił się jako przewodnik na Niewidzialnej Wystawie. Zdobył też wykształcenie w zawodzie masażysty i fizjoterapeuty. Założył swój gabinet masażu Cuda Niewidy, w którym oferuje m.in. masaż w ciemności. Jest również wykładowcą Mazowieckiej Uczelni Medycznej.
Aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnością, prowadzi szkolenia, angażuje się w projekty z zakresu dostępności, testuje różne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością. Udziela się w mediach, np. w telewizji Super Polsat prowadził instruktaż „Kontakt bez napięć”, w którym wyjaśniał, jak pomagać osobie niewidomej. Jest pomysłodawcą i organizatorem społecznej akcji „Niewidomi za kierownicą”, dzięki której osoby z dysfunkcją wzroku mogły prowadzić samochód. Od kilku lat wraz z innymi żeglarzami z niepełnosprawnością wzroku bierze udział w regatach Ratujmy Dezety.
Jest osobą energiczną, odważną i pozytywnie nastawioną do ludzi. Uwielbia wyzwania i niestandardowe przedsięwzięcia. Mimo postępującej choroby oczu, wspiera innych, angażuje się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością i cieszy się z życia. Współtworzył pierwszy w Polsce klub tenisa ziemnego dla osób niewidomych Blind Tennis Polska, a w 2017 r. reprezentował Polskę w tej dyscyplinie na mistrzostwach świata w Hiszpanii. Jest bohaterem filmu dokumentalnego „Niebo bez gwiazd”, który otrzymał w tym roku wyróżnienie na festiwalu „Integracja Ty i Ja” oraz na Festiwalu Solanin.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz