Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca lekarza z niepełnosprawnością na dyżurach

02.10.2019
Autor: C.

Mam niepełnosprawność znacznego stopnia, pracuję 7 godzin na dobę. Po poprawie stanu i ponownym wdrożeniu się do pracy otrzymałem opinię lekarza prowadzącego o możliwości pracy w godzinach nadliczbowych w tym na dyżurach lekarskich. Problemem jest lek. med. pracy, który nie potrafi podjąć zgodnej z wnioskiem decyzji. Pytam zatem czy mogę na własny koszt wykonać badanie u niezależnego lek. med. pracy oraz kolejne pytanie, czy podjęcie pracy w godzinach nadliczbowych pozwala mi nadal na etatową pracę w wymiarze 7 godzin na dobę.

Szanowny Panie,

przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, ze zm.) stanowią:

Art.15.1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo

Art.16.1. Przepisów art.15 nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Koszty badań, o których mowa w ust.1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Reasumując: wnioskując o możliwość pracy w godzinach nadliczbowych rezygnuje Pan z przywileju 7-godzinnego dnia pracy. Wybór lekarza należy do pracodawcy.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas