Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na jakie świadczenia można liczyć?

02.10.2019
Autor: K.

Na jaki rodzaj świadczenia może liczyć osoba o trwałej niepełnosprawności. Osoba skończyła studia magisterskie w 2004 roku. W 2008 roku stwierdzono u niej guza mózgu. Po operacji w 2008 roku otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności. W czasie od 2004 r do 2008 roku pracowała 1.5 roku. Do tej pory otrzymuje tylko zasiłek pielęgnacyjny. Wszelkie starania o rentę, rentę socjalną zostały rozpatrywane negatywnie. Proszę o pomoc w zakresie formy pomocy finansowej dla tej osoby. W tej chwili opiekę (także finansową) nad nią sprawują rodzice, oboje emeryci. Z góry dziękuję.

Szanowny Panie,

nie znam szczegółów sprawy, w szczególności w jakim okresie po studiach wskazana osoba pracowała i ile miała wtedy lat. Poza rentą z tytułu niezdolności do pracy czy rentą socjalną można w pewnych przypadkach uzyskać rentę w drodze wyjątku, o którą można wnioskować do Prezesa ZUS lub Premiera RP, w pewnych przypadkach można uzyskać zasiłek stały, który przyznaje gminny ośrodek pomocy społecznej.

Zgodnie z art.  82.  Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (1.) Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie.

2.  Prezes Rady Ministrów przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego informację o przyznanych w roku poprzedzającym emeryturach i rentach na podstawie ust. 1.

Art.  83. 1.  Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas