Kto w świetle przepisów jest rolnikiem?
Czy oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia prac w gospodarstwie rolnym składają także rolnicy posiadający mniej niż 1 ha przeliczeniowy?
Szanowna Pani,
W myśl art. 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. 2019, poz. 299 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o rolniku, rozumie się przez to pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia (nie ma tu określenia powierzchni gospodarstwa).
Ponadto pojęcie rolnika warto odnieść do definicji „rolnika indywidualnego” wprowadzonej do polskiego porządku prawnego wraz z ustawą z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Art. 6 ww. ustawy definiuje rolnika indywidualnego, jako „osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”.
Biorąc pod uwagę, że KRUS jest organem właściwym w Pani sprawie, w przypadku kontaktu z organem, aby uzyskać miarodajną informację zalecane jest składanie zapytania w formie pisemnej.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny