Pierwsze "prawdziwe" drużynowe MP w strzelectwie niewidomych
Podkarpacie Przemyśl jest historycznym - bo pierwszym - zwycięzcą zakończonych w Łodzi I Drużynowych Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Strzelaniu z Broni Pneumatycznej. To wielki przełom w tym sporcie w naszym kraju. Zawody strzeleckie osób z porażeniem wzroku dotychczas odbywały się u nas z użyciem specjalnej aparatury laserowej – imitującej strzelanie.
„Prawdziwe” strzelectwo sportowe niewidomych i niedowidzących odbywa się z użyciem takiej samej broni, która obowiązuje w strzelectwie sportowym widzących. Jedynym wyróżnikiem jest skomplikowany celownik optyczny i kolorowa tarcza, do której się strzela.
Zawodnik wyposażony jest w słuchawki. Poziom i barwa sygnału imitowanego przez przyrząd celowniczy odpowiada kolorowi, na który wycelowana jest broń. Strzelca wspomaga asystent, przekazujący za pomocą umówionych sygnałów informacje o wynikach strzelania. Komunikacja pomiędzy zawodnikiem a asystentem przebiega w absolutnej ciszy.
Podczas mistrzostw w Łodzi na drugim miejscu, za strzelcami z Podkarpacia uplasowała się drużyna z Olsztyna – Warmia i Mazury, a brąz zdobyli strzelcy z klubu Pionek Bielsko Biała.
Po zawodach sklasyfikowano także indywidualne osiągnięcia zawodników. Wśród mężczyzn pierwsze trzy miejsca zajęli Słowacy: odpowiednio Stefan Kopcik, Pavol Kovac i Emil Garaj. Wśród kobiet wygrała Aleksandra Janczek z Karolinki Chorzów. Druga była Anna Barwińska reprezentująca Omegę Łódź, a trzecia – Edyta Kazberuk, Viktoria Białystok.
KLASYFIKACJE INDYWIDUALNE
mężczyźni
kobiety
Strzelectwo niewidomych i niedowidzących przy użyciu broni
sportowej dopiero wchodzi do Polski. Ze względu na kosztowny sprzęt
optyczno-foniczny jest na razie jednym z najbardziej niszowych
sportów dla osób z porażeniem narządu wzroku.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz