Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy pracownik z lekkim stopniem może odpracować w sobotę dzień wolny ustalony przez pracodawcę?

12.09.2019
Autor: E.

Czy w sytuacji ustalenia dnia wolnego przez pracodawcę dla wszystkich pracowników (w tym roku 02.05.2019) oraz soboty jako dnia obowiązującego do odpracowania (11.05.2019), niepełnosprawny z lekkim stopniem ma taką sobotę wolną, by zgodnie z ustawą nie przekroczyć 40 godzin tygodniowo? Czy jest jakaś podstawa prawna określająca wprost sytuację niepełnosprawnych dot. odpracowań sobotnich za dzień wolny wyznaczony przez pracodawcę?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Przepisów powyższych nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Sytuacja, którą Pani opisała nie została ujęta w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Niewątpliwie należy przyjąć, że praca w sobotę spowoduje przekroczenie normy 8/40. Tak więc literalnie czytając przepisy nie ma możliwości, aby legalnie mogła Pani pracować ponad 40 godzin tygodniowo (sobota do odpracowania). Jest to także problem dla pracodawcy. W przypadku wykonania pracy ponad limit 8/40 (odpracowanie soboty), przysługuje Pani wynagrodzenie wraz z dodatkiem za nadgodziny, pomimo iż w myśl ustawy jest wyraźny zakaz pracy osoby z niepełnosprawnością w stopniu lekkim w godzinach nadliczbowych. Wykonanie pracy w godzinach nadliczbowych nie pozbawia więc pracownika prawa do wynagrodzenia, choć stanowi w tym wypadku jednocześnie naruszenie praw pracowniczych przez pracodawcę (gdy dopuści do takiej pracy).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas