Jak mieszkańcy Unii Europejskiej ocenili obchody ERON
Na zlecenie Komisji Europejskiej we wrześniu 2003 r. przeprowadzone zostało badanie z cyklu Eurobarometr dotyczące obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych.
Wyniki badania wykazały, ze ponad 36 proc. mieszkańców Unii Europejskiej słyszało o obchodach ERON, jednak wyniki w poszczególnych krajach bardzo się w tej mierze różniły. Kampanię zauważyli przede wszystkim Irlandczycy (73 proc.), Luksemburczycy (70 proc.) oraz Austriacy (55 proc.). Z kolei najmniej świadomi obchodów ERON byli Brytyjczycy - jedynie jedna piąta mieszkańców Wielkiej Brytanii zadeklarowała, że o nich słyszała.
Dla zdecydowanej większości mieszkańców UE głównym źródłem informacji o Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych były media.
Pytana o cel zorganizowania kampanii, ponad połowa badanych odpowiedziała, że był nim zamiar zwrócenia uwagi szerokiego społeczeństwa na problemy, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne w swoim codziennym życiu oraz ich zrozumienie. Na drugim miejscu jako cel obchodów wymieniano promocję praw osób niepełnosprawnych. Około 25 proc. mieszkańców Unii Europejskiej sądziło, że kompania związana z obchodami ERON była okazją do zbierania środków finansowych. Dla około jednej piątej badanych celem ERON było zaprezentowanie bardziej pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej.
Ponad 60 proc. procent osób, które wiedziały o kampanii było przekonanych, że obchody ERON przyczyniły się do spopularyzowania wiedzy na temat osób niepełnosprawnych oraz problemów, z jakimi stykają się na co dzień, a ponad 50 proc. uważało, że utorowały drogę do zapewnienia osobom niepełnosprawnym równych praw.
Pytani o zwiększone możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych, badani Europejczycy bardzo różnili się w swoich opiniach. Ponad 60 proc. Irlandczyków uważa, że dzięki zwróceniu uwagi na problemy osób niepełnosprawnych zwiększyły się ich szanse na podjęcie zatrudnienia, podczas gdy ok. 40 proc. Portugalczyków nie zgadza się z taką opinią. Badanie wykazało także, że ponad 85 proc. badanych sądzi, że osoby niepełnosprawne mają takie samo prawo do pracy, jak wszyscy inni.
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: http://europa.eu.int/comm/public_opinion/
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz