Iława: konferencja o problemach osób z niepełnosprawnością
25 listopada 2010 r. w kinoteatrze „Pasja” odbyła się konferencja „Osoba niepełnosprawna – równoprawny członek społeczeństwa”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnych władz, przedstawiciele placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz sami niepełnosprawni i rodziny. Główne wystąpienia zostały przygotowane i przedstawione przez Self-Adwokatów, czyli osoby z niepełnosprawnością intelektualną występujące w swoim własnym imieniu.
Biorący udział w konferencji Self-Adwokaci działają przy kołach PSOUU w Elblągu, Ostródzie i Iławie. Self-Adwokaci mówili o problemach, na jakie napotykają w codziennym życiu, m.in.: o konieczności zmagania się z krzywdzącymi stereotypami na swój temat i związanym z tym wizerunkiem osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, w mediach, mówili o dylematach moralno-prawnych dotyczących ubezwłasnowolnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną i pozbawianiem ich prawa do samodecydowania, wskazywali także na potrzebę likwidowania wciąż istniejących w przestrzeni publicznej barier architektonicznych i urbanistycznych.
Konferencja była przejawem dziejących się na przestrzeni ostatnich lat przemian w świadomości samych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz dążeń do przygotowania ich do roli świadomych swych ograniczeń, ale również swych praw pełnoprawnych obywateli, uczestników życia społecznego. Self-Adwokaci wskazali obszary i kierunki zmian społecznych, które stanowią podstawę pogłębiania procesu integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.
Zadanie zostało zrealizowane przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie, dofinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz