Opieka nad niepełnosprawną babcią
Witam, chciałem zapytać czy jest możliwość zostać opiekunem babci, która ma 96 lat oraz najwyższy stopień niepełnosprawności, jest osobą leżącą, która wymaga opieki 24 h na dobę, żona zrezygnowała z pracy, żeby się nią zaopiekować, jednak w MOPS powiedziano nam, że jako że ja pracuję za granicą, to nasze zarobki przekraczają i nie może zostać opiekunem, a dodatkowo są opiekunki dochodzące, ale babcia wymaga stałej opieki i żona została bez żadnych świadczeń, już nie chodzi o te pieniądze, ale o ubezpieczenie czy są jakieś opcje?
Szanowny Panie,
rozumiem, iż pyta Pan, czy Pana Żona, może otrzymać jedno ze świadczeń z tytułu rezygnacji z pracy lub jej nie podejmowania z powodu opieki na niepełnosprawnym w stopniu znacznym członkiem rodziny – nad Mamą Żony Teściowej.
Generalnie, takie świadczenia - świadczenie pielęgnacyjne (1583 zł.) oraz specjalny zasiłek opiekuńczy (620 zł), w przypadku tego drugiego świadczenia obowiązuje kryterium dochodowe 764 zł na osobę – skierowane są do członków rodziny nad którymi ciąży obowiązek alimentacyjny. W tym wypadku trudno doszukiwać się prawnego obowiązku alimentacji Pana Żony w stosunku do Matki jej Teściowej.
Nie mogę jednak przesądzić, iż gdyby Pana Żona odwołała się od decyzji odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego bądź specjalnego zasiłku opiekuńczego, a po wyczerpaniu drogi administracyjnej, złożyłaby skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, sąd uznałby, iż w konkretnym (ze względu na całokształt sprawy w Państwa rodzinie) przypadku należy uchylić decyzję odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik