Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozpad małżeństwa a opieka nad chorym małżonkiem

13.08.2019
Autor: K.

Jeżeli jedno z małżonków ma przydzieloną pierwszą grupę inwalidzką i na decyzji jest wpis, że chory wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.To kto ma pomóc choremu, gdy zdrowy małżonek postanowi odejść od chorego (rozbić małżeństwo), pozostawiając chorego z dnia na dzień całkowicie samego? Czy zdrowy małżonek jest obarczony jakimkolwiek obowiązkiem prawnym?

Szanowny Panie,

trudne sytuacje niektóre małżeństwa wzmacniają, inne zaś związki się rozpadają pod ich wpływem. Jednak pozostają obowiązki wobec opuszczonego małżonka. W trakcie trwania małżeństwa, pod warunkiem iż to z Panem mieszkają nieusamodzielnione dzieci może Pan skierować do sądu powództwo o przyczynienie się do zaspokojenia potrzeb rodziny czyli coś w rodzaju alimentów. Jeśli dzieci są dorosłe, usamodzielnione lub mieszkają z żoną, pozostaje Panu złożenie pozwu o rozwód z winy małżonki lub separację. Żądanie zasądzenia alimentów należy wówczas zamieścić w pozwie o rozwód lub po jego orzeczeniu, jeżeli zostaną spełnione przesłanki przewidziane w obowiązujących przepisach. Przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego między małżonkami obowiązuje zasada równej stopy życiowej. Oznacza to, że obowiązek alimentowania jednego z małżonków przez drugiego ma na celu zapewnienie takiego samego poziomu życia małżonkowi, który domaga się alimentów.  Do takiej sprawy należy się przygotować: zbierać faktury VAT, dokumenty, zaświadczenia, zgłosić świadków oraz inne dowody, które pozwolą wygrać sprawę. Z pewnością Pańska niepełnosprawność i potrzeba opieki będzie miała znaczenie w sądzie. Może Pan skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.

Punkty darmowej pomocy prawnej. Można także zadzwonić do urzędu gminy lub powiatu.

Jesli chodzi o opiekę, pozostaje Panu kontakt z ośrodkiem pomocy społecznej i wnioskowanie o usługi opiekuńcze. Jeśli będą w części lub całości odpłatne, warto zbierać dowody opłat, jako dowód ponoszenia wydatków, a także do odliczenia podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. 

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas