Czy mogę być opiekunem mamy i mieć opłacaną składkę emerytalną?
Witam serdecznie. Mam mamę po trzech udarach, od 2 lat mieszka ze mną ponieważ jest osobą niesamodzielną, ma schorzenia neurologiczne, wadę serca, problemy z poruszaniem się. Ja mam 47 lat i pracuję na etacie, co mi jest ciężko pogodzić z opieką nad mamą. Nie przysługuje mi zasiłek opiekuńczy ponieważ mąż też ma dochód i nie puszcza nas kryterium dochodowe. Chciałam zapytać czy jest jakaś możliwość, żebym była jej opiekunem i miała opłacaną składkę emerytalną. Nie mogę zrezygnować z etatu, bo muszę wyrobić lata do emerytury. Bardzo proszę o poradę, gdzie mam się udać z moim problemem. Mama nie ma innego opiekuna.
Szanowna Pani,
Z tego co Pani napisała nie ma Pani możliwości skorzystania ze specjalnego zasiłku opiekuńczego. Przekraczanie progu dochodowego wyłącza także Państwa z możliwości korzystania ze wsparcia ośrodka pomocy społecznej (OPS).
Moim zdaniem warto jednak udać się na rozmowę do OPS i jeszcze raz ustalić, czy aby nie ma jednak możliwości jakiegoś wsparcia dla Pani Mamy jako seniora ze środków OPS lub możliwości uzyskania dodatkowych świadczeń (np. kwestia zasiłku pielęgnacyjnego).
Ponadto z doświadczenia wiem, że w takich sytuacjach osoby mające podobne jak Pani obowiązki, starają się o zapewnienie osobie potrzebującej minimalnej opieki w ramach zewnętrznych usług opiekuńczych (nieraz jest możliwość ich dofinansowania przez ośrodek pomocy społecznej), co pozwala na kontynuowanie pracy zawodowej przez opiekuna i zapewnienie osobie potrzebującej minimum wsparcia. Jednocześnie wyposaża się osobę wymagającą opieki w odpowiedni komunikator, np. telefon komórkowy z dużymi klawiszami lub klawiszem skrótu, który po przyciśnięciu łączy rozmowę z członkiem rodziny. Wiemy wtedy czy np. osoba nie potrzebuje naszej natychmiastowej pomocy. Na podobnej zasadzie działają tzw. przyciski życia (naciśnięcie przycisku uruchamia głośnomówiące połączenie telefoniczne między mieszkaniem podopiecznego a całodobowym centrum pomocy).
Wszystko to oczywiście wiąże się z zaangażowaniem finansowym po Pani stronie. Jednakże nie ma obecnie powszechnego systemu zapewniającego osobie starszej (w takiej sytuacji jak u Pani) opieki ze środków publicznych. Opiekę taką może osoba potrzebująca finansować ze swojej np. emerytury lub renty. Bardzo często są to jednak środki niewystarczające.
Warto może także skontaktować się np. z lokalnym Centrum Aktywności Seniora i popytać osób prowadzących takie organizacje, jak rodziny rozwiązują takie problemy. Jeżeli brak nam środków finansowych musimy często znaleźć sposób na rozwiązanie sytuacji.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny