Czy dodatkowa przerwa w pracy może być wykorzystana poprzez wcześniejsze wyjście?
Witam, czy z dodatkowej przerwy dla niepełnosprawnego mogę skorzystać na końcu dnia pracy i po prostu wyjść 15 minut wcześniej? W niektórych przypadkach nie mogę wziąć tej przerwy w ciągu dnia, czy więc mogę ją wziąć na koniec dnia pracy, kiedy jestem mniej obłożony pracą? Czy podczas przerwy muszę przebywać na terenie zakładu pracy, czy też mogę go opuścić?
Szanowny Panie,
generalnie przerwa powinna zostać wykorzystana w ciągu dnia pracy, a nie poprzez wcześniejsze wyjście z pracy, tym bardziej, iż zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – przerwa ma służyć gimnastyce usprawniającej lub wypoczynkowi.
Co prawda Państwowa Inspekcja Pracy zajęła odmienne stanowisko, ale ono dotyczy przerw dla kobiet karmiących piersią, jak stwierdza PIP – „Przepis art. 187 k.p. nie określa, w jakich porach pracownica może korzystać z przerw na karmienie - przewiduje tylko, że na jej wniosek przerwy te mogą być udzielane łącznie, np. zamiast dwóch półgodzinnych przerw pracownica może wnioskować o udzielenie jednej godzinnej przerwy w czasie dnia pracy. Nie ma również przeszkód prawnych, aby przerwy na karmienie na wniosek pracownicy zostały wykorzystane w ten sposób, że będzie ona kończyć pracę o godzinę wcześniej lub zaczynać ją o godzinę później (bądź o 1,5 godziny). Zdaniem PIP, pracodawca ma obowiązek udzielania ww. przerw zgodnie z wnioskiem pracownicy - jest więc związany wnioskiem o zastąpienie przerw skróceniem dnia pracy”.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik