Pacjenci mają już prawo do uzyskania bezpłatnej kopii dokumentacji medycznej
Od 4 maja 2019 r. pacjenci mają prawo do uzyskania bezpłatnej kopii dokumentacji medycznej – dotyczy to tylko pierwszej kopii. Ma do tego prawo pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, ale już nie osoba upoważniona przez pacjenta.
Przy kolejnym wniosku o kopię, bezpłatnie zostanie udostępniona tylko ta część dokumentacji, której pacjent nie otrzymał wcześniej. Za każde ponowne kopie obowiązuje opłata.
Bez dodatkowych obostrzeń
Bezpłatne udostępnienie dokumentacji może nastąpić w placówce, w której obecnie leczy się pacjent, lub też w tej, gdzie leczył się kiedyś.
- Złożenie wniosku nie wymaga dopełnienia żadnych dodatkowych formalności, w szczególności osoba uprawniona nie musi powoływać podstawy prawnej, z której wynika nowa zasada udostępniania dokumentacji medycznej. To po stronie placówek medycznych istnieje obowiązek przestrzegania prawa pacjenta do dokumentacji medycznej – nie mogą one wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów, niż te wynikające z przepisów prawa – mówi Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec.
Komentarz