Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy pracodawca w ogłoszeniu może zaznaczyć, że stanowisko jest niedostępne?

06.08.2019
Autor: A.

Czy instytucje państwowe, np. szkoły, zgłaszając ofertę pracy do urzędu pracy, mają prawo zaznaczać, że dane stanowisko pracy nie dotyczy, nie jest dostępne dla osób niepełnosprawnych (dokładnie przedstawia się to w formie „miejsc pracy dla niepełnosprawnych 0”)? Czy nie jest to naruszenie art. 32 Konstytucji RP? Nadmieniam, że takie praktyki stosowane są od lat.

Szanowna Pani,

być może – zakładam, nie znając szczegółów ofert – czasami chodzi o niedostępność tych urzędów (budynki, infrastruktura) lub szczególne wymagania wobec pracowników - należy pamiętać, że pracodawcy zatrudniając osoby niepełnosprawne muszą spełniać określone wymagania np. Państwowej Inspekcji Pracy.  Niestety, wciąż część urzędów i instytucji publicznych nie spełnia wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych a kary finansowe za ich niezatrudnianie ponosi państwo, więc brakuje bodźca  dyscyplinującego instytucje publiczne.

Przy okazji – każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, może wnieść skargę konstytucyjną jednak dopiero po bezskutecznym wyczerpaniu innych środków prawnych. Skarga powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że skarżącym jest sędzia, prokurator, notariusz, profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych. Organem uprawnionym do rozpoznawania skarg konstytucyjnych jest Trybunał Konstytucyjny. Jego rozstrzygnięcia wiążą pozostałe organy państwowe (Art. 79 konstytucji).

 

Z poważaniem,

 Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas