Komu i na jakich zasadach udostępnianie są karty parkingowe?
Jestem osobą niedowidzącą z I gr. inwalidzką oraz mam syna po wypadku poruszającego się na wózku iwalidzkim (także I gr. inwalidzka). Obojgu nam ciężko poruszać się w przestrzeni, głównie ze względu na liczne bariery architektoniczne. W Słupsku jest zbyt mało miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Co ważne, zauważyliśmy, że kartami parkingowymi zwykle dysponują ludzie młodzi i sprawni ruchowo i wzrokowo, którzy masowo wykorzystują wspomniane miejsca, w związku z czym często mamy problem z parkowaniem. Komu w takim razie i na jakich zasadach udostępniane są karty parkingowe? Czy właściciel karty parkingowej musi bezwględnie znajdować się w pojeździe?
Szanowna Pani,
Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana wyłącznie:
- osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
Wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności, ale wyłącznie od tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia mogą uzyskać kartę parkingową na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.
Więcej informacji dotyczących ubiegania się o kartę parkingową znajdzie Pani na naszym portalu.
Osoba z niepełnosprawnością mająca znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych. Przepis ten dotyczy również kierującego pojazdem przewożącym osobę o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się. Zatem z uprawnień karty parkingowej opiekun może korzystać wyłącznie przewożąc osobę z niepełnosprawnością – posiadacza karty parkingowej.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie