Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy ojcu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne na mnie?

06.08.2019
Autor: M.

Witam, jestem osobą posiadającą znaczny stopień niepełnosprawności, byłem zatrudniony do 31.03.2019 r. Jestem osobą niewidomą, posiadam rentę socjalną i dodatek pielęgnacyjny. Mieszkam z ojcem. Czy mojemu ojcu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Ojciec jest osobą niepracującą.

Szanowny Panie,

jeżeli ojciec nie posiada żadnych świadczeń i nie będzie podejmował się pracy w celu opieki nad Panem, jest duża szansa na otrzymanie przez Pana ojca świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad Panem. Aby uzyskać szczegółowe informacje, należy zgłosić się do wydziału świadczeń rodzinnych w Pana gminie.

Zgodnie z art.  17.  ustawy o świadczeniach rodzinnych

1.  Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  • matce albo ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zgodnie z art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

  1. osoba sprawująca opiekę:
  • ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
  • ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Warto również zapoznać się z artykułami ze strony www.niepełnosprawni.pl: Więcej pieniędzy za opiekę? To możliwe!

 NSA:opiekunowi osoby dorosłej nie można odmówić przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas