Jakie świadczenia przy umiarkowanym stopniu?
Jakie świadczenie należy się w umiarkowanym stopniu niepełnosprawności po skończonej szkole (nauczanie specjalne indywidualne) przed 25. rokiem życia. Do jakiej instytucji należy się zgłosić, jakie dokumenty należy złożyć.
Szanowna Pani,
w pierwszej kolejności pozostaje kwestia czy przysługuje Pani zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 184 zł - zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych – zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
3. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
W sprawie zasiłku pielęgnacyjnego można się udać do wydziału świadczeń rodzinnych w Pani gminie.
Renta socjalna przysługuje natomiast osobie pełnoletniej. Zgodnie z art. 4.1 ustawy o rencie socjalnej – renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18. roku życia;
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia;
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta rodzinna w przypadku śmierci rodzica – prawo do renty rodzinnej mają:
dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
- do ukończenia 16 lat;
- do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Warto zatem udać się do ZUS-u w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat rent. W przypadku braku możliwości uzyskania jakiejś renty warto zastanowić się na możliwością złożenia wniosku do ośrodka pomocy społecznej o przyznanie zasiłku stałego.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik