Żychlin: Aktywizacja młodzieży z mniejszymi szansami w Stowarzyszeniu "Blisko dziecka"
W czasie ferii zimowych od 17 do 27 stycznia 2011 młodzież ze Stowarzyszenia „Blisko dziecka” z Żychlina będzie realizowała międzynarodową wymianę współfinansowaną przez Komisję Europejską w ramach Akcji 1.1 Programu „Młodzież w działaniu”.
Głównym celem projektu będzie stworzenie sprzyjających warunków do pełnej integracji młodzieży niepełnosprawnej ze zdrowymi rówieśnikami.
Młodzież niepełnosprawna jest często wykluczana społecznie, nie tworzymy jej możliwości uczestnictwa, wykonywania tych samych działań, w taki sam sposób jak robią to rówieśnicy. A jedną z jej podstawowych potrzeb jest zaistnienie w społeczeństwie na równi z ludźmi sprawnymi: uczestniczenie w życiu obywatelskim, kulturalnym, wspólne odkrywanie świata, wspólna nauka i zabawa, przeżywanie przyjaźni, radości i smutków.
W projekcie „World without barriers” nie ma znaczenia, czy uczestnik używa wózka, jest niedosłyszący, niepełnosprawny intelektualnie lub jest zdrowy, ale pochodzi z małej miejscowości, nie są ważne także jego status społeczny, ekonomiczny, religia czy narodowość.
Dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 16.778,00 euro młodzi ludzie z powiatu kutnowskiego oraz ich rówieśnicy z Marsylii we Francji spędzą 10 dni w Zakopanem. Podczas wspólnej pracy i zabawy będą wzajemnie poznawać się, odkrywać różnorodność kulturową, realizować swoje zainteresowania i pasje oraz nabywać nowe umiejętności społeczne i organizatorskie.
Poprzez różnego rodzaju zabawy interaktywne, ekspresje plastyczne, inscenizacje młodzi ludzie wypowiedzą się w sprawach ważnych społecznie takich jak: problem używek wśród młodzieży czy walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Zaplanowane działania mają pokazać, że każdy z nas chce i może wnieść do wspólnej pracy to co ma najcenniejszego swoją indywidualność. Doświadczając różnorodności będziemy pozbywali się stereotypowego myślenia, uczyli się akceptacji i tolerancji.
Kończymy Europejski Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym miłym akcentem, podkreślającym wartość aktywnego uczestnictwa młodzieży niepełnosprawnej w życiu środowiska. Umożliwiamy jej podnoszenie umiejętności potrzebnych w codziennym życiu przez udział w edukacji pozaformalnej.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz