Wystąpienie Rzecznika w sprawie odpłatności za pobyt w DPS
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich organy rentowe nieprawidłowo naliczają potrącenia z rent i emerytur dotyczące odpłatności za pobyt w domach pomocy społecznej.
Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej (Dz.U.98.64.414 ze zm.) opłata za pobyt w domu pomocy społecznej może być potrącana z emerytury lub renty mieszkańca przez właściwy organ emerytalno-rentowy. Maksymalna kwota takiego potrącenia ustalona jest przez zapis ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.98.162.1118), który stwierdza, że potrącenie z tego tytułu nie może przekroczyć 65 proc. miesięcznego świadczenia.
Ze skarg, jakie otrzymał Rzecznik od pensjonariuszy domów pomocy społecznej wynika, że organy rentowe działające na podstawie tych przepisów potrącają właśnie 65 proc. świadczeń. Jednak w wielu wypadkach prowadzi to do sytuacji, w której potrącana kwota przewyższa kwotę odpłatności za pobyt w DPS.
Nienależenie pobrana kwota jest zwracana przez kierownictwo domów pomocy społecznej pensjonariuszom, jednak skarżą się oni na procedurę, która znacznie wydłuża termin otrzymania należnej części świadczenia.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztofa Patera o skorygowanie praktyki działania organów rentowych w takich wypadkach.
Autor: Dorota Landsberger
Źródło: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz