Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ile osób skorzystało z udogodnień?
Po raz czwarty organizowane w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego cieszyły się największą jak dotychczas frekwencją. W głosowaniu 26 maja 2019 r. wzięło udział aż 45,68 proc. uprawnionych obywateli. Ilu z nich skorzystało z udogodnień dla osób z niepełnosprawnością?
Mniej głosujących przez pełnomocnika...
Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, na podstawie przedstawionego pełnomocnictwa wydano 12608 kart do głosowania. Możliwość głosowania przez pełnomocnika była dostępna dla wyborców ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – albo posiadających równoznaczne orzeczenia. Z tej możliwości mogły też skorzystać osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75 lat.
Ostatecznie z głosowania przez pełnomocnika wyborach do Parlamentu Europejskiego skorzystało o ponad 10 tys. osób mniej niż w pierwszej turze wyborów samorządowych w 2018 roku. Wtedy zagłosowało w ten sposób 22614 wyborców. Ogólna frekwencja wyniosła wtedy 52,15 proc. uprawnionych do głosowania.
... za to więcej korespondencyjnie
Wzrosła za to liczba wyborców, którzy postanowili skorzystać z głosowania korespondencyjnego – pomimo skomplikowanej procedury, jaka wiąże się z tą formą głosowania. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego pakiety do głosowania korespondencyjnego wysłano 1395 wyborcom, czyli o 103 więcej niż podczas pierwszej tury wyborów samorządowych w 2018 r. Warto przypomnieć, że to udogodnienie było dostępne tylko dla osób ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z równorzędnym orzeczeniem.
Ostatecznie jednak komisje wyborcze otrzymały łącznie 1357 kopert zwrotnych z pakietami do głosowania. 77 z nich było jednak nieważnych z powodu niewłaściwego przygotowania pakietu przez wyborcę. W kopercie zwrotnej brakowało np. oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu lub było ono niepodpisane. W innych przypadkach nie było koperty na kartę do głosowania lub nie była ona zaklejona. Tego rodzaju błędy skutkują niestety nieważnością głosu.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz