Oświadczenie w sprawie AMUN
Warszawa, 26 marca 2004 r.
W związku z publikacją w prasie informacji (Gazeta Wyborcza, 25 marca 2004 r.) na temat działalności firmy AMUN - Wydawnictwa Artystów Malujących Ustami i Nogami, chcielibyśmy wyjaśnić, że Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji nie jest powiązane z firmą AMUN i nigdy nie współpracowało z nią w zakresie, który wiązałby się z osiąganiem korzyści majątkowych dla Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji popiera aktywność osób niepełnosprawnych oraz ich chęć utrzymywania się z pracy, a nie z głodowej renty. Staramy się pokazywać inny - niż obecny w mediach - wizerunek osób niepełnosprawnych, które pomimo różnych ograniczeń potrafią pokonać bariery i dzięki swojemu uporowi oraz ciężkiej pracy potrafią być aktywne i potrafią samodzielnie funkcjonować, zarabiając na swoje utrzymanie. Dlatego też, między innymi z okazji obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w grudniu 2003 roku, zorganizowaliśmy Międzynarodową Wystawę Artystów Malujących Ustami i Nogami "Sztuka bez barier" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
W trakcie wystawy, poza pracami artystów polskich, których zaprosiliśmy do współpracy, korzystając z uprzejmości firmy AMUN, prezentowane były prace artystów z całego świata. Byli wśród nich artyści zrzeszeni w Światowym Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z Liechtensteinu oraz prace niezrzeszonego nigdzie niepełnosprawnego artysty z Japonii - Tomihiro Hoshino. Prace tego ostatniego artysty osiągają w Japonii bardzo wysokie ceny, a jego galeria odwiedzana jest przez ok. 1 000 000 osób rocznie.
Zorganizowaną przez nas ponad dwumiesięczną wystawę w Muzeum odwiedziło ok. 26 000 osób i cieszyła się ona wielkim powodzeniem oraz dobrymi opiniami zwiedzających. Dzięki niej wiele osób, w tym niepełnosprawnych oraz m.in. młodzież szkolna inaczej spojrzała na osoby niepełnosprawne - nie jak na osoby bezradne i wymagające pomocy - ale jako aktywne i samodzielne. Temu niezwykle ważnemu dla budowania wizerunku osób niepełnosprawnych w Polsce wydarzeniu patronowała Pani Jolanta Kwaśniewska, gdyż w ten sposób chciała zapewne wesprzeć aktywność tej grupy społecznej, za co jestem jej niezwykle wdzięczny.
Jako osoba niepełnosprawna, prowadząca od 10 lat organizację pozarządową - Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji - oraz osoba malująca ustami pragnę prosić o spojrzenie na pracę osób niepełnosprawnych w sposób normalny, czyli przyzwalający m.in. na korzystanie z płynących z niej korzyści materialnych. Moim marzeniem jest, by w naszym kraju aktywność niepełnosprawnych wreszcie przestała być postrzegana jako wyciąganie przez nich rąk po jałmużnę.
Piotr Pawłowski
prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
redaktor naczelny magazynu "Integracja"
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz