Stopień znaczny a świadczenie pielęgnacyjne
Czy jeśli w orzeczeniu wpisano mi stopień niepełnosprawności znaczny, a w punkcie 8 „nie wymaga”, to przysługuje mi świadczenie pielęgnacyjne?
Szanowny Panie,
punkt 8 wskazań w orzeczeniu o niepełnosprawności, dotyczący konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, dotyczy wyłącznie dzieci do 16. roku życia. Punkty 7 i 8 w orzeczeniu z zapisami np. „dotyczy” lub „wymaga” są konieczne łącznie, by opiekun dziecka mógł ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne (szerzej o orzeczeniu o niepełnosprawności na naszym portalu).
Z Pana zapytania wnioskuję natomiast, że jest Pan osobą, która ukończyła 16 lat, ma Pan stopień znaczny niepełnosprawności i chciałby Pan otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne.
Informuję, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym, tylko ewentualnie jej opiekunowi.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
W przypadku świadczenia pielęgnacyjnego nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Ważny jest natomiast moment, kiedy powstała niepełnosprawność.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny