"Poczuj sztukę": sensoryczna wystawa interaktywna
„Poczuj sztukę” to hasło pierwszej w Polsce nowoczesnej wystawy sensorycznej, przygotowanej z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Zaprezentowane eksponaty jednocześnie uczą i bawią, a także ćwiczą pamięć i koncentrację.
Interaktywne eksponaty rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pobudzają zmysły, mogą być również użyte w celach rehabilitacyjnych i edukacyjnych - do nauki alfabetu Braille'a.
Wystawa, inspirowana kulturą ludową Lasowiaków, znajduje się w nowo urządzonej sali edukacyjnej. Zwiedzający mają możliwość swobodnego poruszania się po ekspozycji, a wszystkie eksponaty przystosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych i niesłyszących. Prosta zasada działania, oparta na doświadczaniu sztuki poprzez dotyk, zachęca do samodzielnych eksperymentów i ćwiczeń, polegających na rozpoznawaniu kształtów i odbieraniu różnych bodźców zewnętrznych. A wszystko to… z zamkniętymi oczami.
Dopełnieniem ekspozycji jest witryna internetowa, na której znalazła się interaktywna gra, a także kolorowa książeczka „Czarodzieje”, dostosowana do odbioru przez osoby niewidome. Dzięki niej goście będą mogli utrwalić wrażenia doznane w trakcie zabawy.
Pomysłodawczynią wystawy jest dyrektor Lucyna Mizera, a nowoczesne urządzenia zaprojektowała grupa specjalistów z Krakowa pod kierownictwem Karoliny Perrin, która współpracowała przy tworzeniu jednej z wystaw dla dzieci w Centrum Nauki Kopernik.
Multimedialną przestrzeń tworzy 8 interaktywnych eksponatów
zaawansowanych technologicznie, z których każdy wprowadza w inny
świat doznań:
- Zobacz niewidzialne – porozmawiaj za pomocą
ruchomych punktów;
- Muśnij wiatr – odczuj kształt, jaki rysuje
powietrze;
- Dotknij dźwięku – poczuj go na swojej
dłoni;
- Przepisz – pobudź siły twórcze i stwórz wspólne
dzieło;
- Powąchaj kolor – skojarz zapach z odpowiednią
fakturą materiału;
- Poczuj cień – narysuj coś, czego nie
widać;
- Wsłuchaj się w ruch – rozpoznaj dźwięki;
- Gra interaktywna – sprawdź swoją pamięć i
koncentrację;
Ponadto stała wystawa „Z dziejów regionu nadsańskiego” wzbogacona została o trzy kioski multimedialne z panelami dotykowymi, umożliwiające dzieciom zapoznawanie się -przez zabawę - z historią i kulturą regionu. Do interaktywnych eksponatów nawiązuje również najnowsza publikacja Muzeum Regionalnego: „Przewodnik po wystawie stałej”. Ciekawa, zabawna historia tajemniczego mieszkańca Zamku Lubomirskich i jego niespodziewanego gościa uczy historii regionu i skłania do samodzielnych wędrówek po ekspozycji.
Wystawa „Poczuj sztukę” będzie czynna od 3 lutego do 31 grudnia br. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To kolejny krok na drodze udostępniania muzealnej oferty osobom z niepełnosprawnością. Za projekt „Dostępne Muzeum”, realizowany sukcesywnie od 2007 r., Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zostało w roku 2010 roku nagrodzone w konkursie „Polska Pięknieje”.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz