Kto decyduje o liczbie godzin pracy nauczyciela wspomagającego?
Mój syn ma przyznanego nauczyciela wspomagającego w liczbie 10 godzin tygodniowo. Proszę mi poradzić, co muszę zrobić, by zwiększyć tę liczbę. Kto ustala, że nauczyciel wspomagający ma być tylko 10 godzin tyg.? Samorząd czy rząd? Jaka obowiązuje tu podstawa prawna?
Szanowna Pani,
o tym, kto będzie wspierał dziecko i w jakim wymiarze godzinowym, na jakim stanowisku ta osoba jest zatrudniona decyduje dyrektor - biorąc pod uwagę zalecenia z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jeżeli osoba wspierająca jest w klasie/grupie krócej niż wymaga tego funkcjonowanie dziecka, można zwrócić się do dyrektora o pisemne uzasadnienie takiej decyzji. Można też wnioskować o wskazanie dokładnego zakresu obowiązków osoby wspierającej oraz wyszczególnienie w Indywidualnym Programie Edukacyjno-Terapeutycznym, kto ma te obowiązki realizować, kiedy osoby wspomagającej nie ma w klasie.
Przypomnę, że wg obowiązujących przepisów nauczyciel wspomagający musi skończyć studia z zakresu pedagogiki specjalnej, jest zatrudniany na podstawie Karty Nauczyciela, a jego czas pracy bezpośrednio z dziećmi od września 2018 r. wynosi 20 godzin/ tydzień. Przepisy określają także, że osoba wspierająca jest zatrudniana w placówce, nie do konkretnego dziecka. Jeżeli więc w klasie/grupie jest dwójka lub więcej takich dzieci, to zgodnie z prawem można zatrudnić tylko jednego nauczyciela/asystenta nauczyciela.
Podstawa prawna: par. 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. 2017 poz. 1578). Jeśli Pani dziecko chodzi do klasy integracyjnej (w liście brak informacji na ten temat) to warto dodać, że w tych klasach zatrudnia się nauczyciela wspomagającego, posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. W klasie integracyjnej można także zatrudnić asystenta nauczyciela W klasie integracyjnej można również zatrudnić pomoc nauczyciela.
Z poważaniem
Anita Siemaszko, prawnik