Światowy Dzień Zdrowia WHO 2004
Co roku na całym świecie ponad milion osób umiera a od 20 do 50 milionów osób odnosi
obrażenia w wypadkach samochodowych. Jedna trzecia wypadków spowodowana jest nietrzeźwością
kierowców. W tym roku Światowy Dzień Zdrowia WHO (7 kwietnia 2004) obchodzony będzie pod hasłem
'Wypadek to nie przypadek - nietrzeźwość na drogach'.
Od 2002 roku do 2020 roczny wskaźnik ofiar śmiertelnych i rannych w ruchu drogowym ma wzrosnąć o
ponad 60 proc. W skali globalnej ruch uliczny zajmie trzecie miejsce wśród przyczyn chorób,
dolegliwości i obrażeń - porównując z rokiem 1990 będzie to skok o sześć "oczek" z
miejsca dziewiątego.
Niemal jedna trzecia przypadków śmierci i obrażeń w wyniku wypadków samochodowych spowodowana jest przez alkohol. W samej Polsce policja w 2002 roku zatrzymała 157 218 pijanych kierowców, z powodu nietrzeźwości zginęło 1 377 uczestników ruchu, a 6 118 zostało rannych. Wyeliminowanie nietrzeźwości kierowców mogłoby przyczynić się do uratowania rocznie co najmniej 10 tys. osób zamieszkujących Unię Europejską.
Mimo tak zatrważających statystyk, w badaniach przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, aż 26% badanych w czasie ostatnich 12 miesięcy była świadkiem sytuacji, gdy ktoś inny będący pod wpływem alkoholu zasiadł za kierownicą pojazdu, a 4,5% przyznało się, że sami prowadzili samochód będąc w stanie po spożyciu. Trzeba jednak założyć, że odsetek ten jest wyższy. Wiele osób nie przyznaje się do tego zachowania, gdyż prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem.
Ogromne znaczenie dla obniżenia tych statystyk może mieć zaangażowanie się różnego rodzaju stowarzyszeń, fundacji, organizacji pozarządowych i mediów w promowanie trzeźwości na drogach. Może to przybierać formę edukacji społecznej na temat wpływu alkoholu na kierowców, monitoringu oraz analizy czynników powodujących wypadki w celu ich eliminacji, promocji odpowiedzialnego sposobu kierowania pojazdami i transportu osób towarzyszących, czy prostych działań prewencyjnych na poziomie lokalnym. Światowy Dzień Zdrowia promuje w tym roku walkę z alkoholem pod hasłem "Wypadek to nie przypadek - nietrzeźwość na drogach".
data wydarzenia: 07 kwietnia 2004 r.
organizator: Światowa Organizacja Zdrowia
źródło: PARPA
Informacja pochodzi z portali www.ngo.pl
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przy współpracy z Fundacją Sue Ryder prowadzi Fundusz "Pierwszy Krok".
W ramach edycji Funduszu w roku 2004 udzielana będzie pomoc finansowa osobom, które stały się niepełnosprawne w wyniku wypadku i nie posiadają własnych środków finansowych na rozwiązanie problemu związanego z niepełnosprawnością. Uzyskane środki mają im umożliwić osiągnięcie większej samodzielności i niezależności.
Kolejna edycja Funduszu rusza 15 lipca 2004 r.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz