Przyjazny transport na linii Lublin-Warszawa
8 kwietnia 2004 r. przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim zaprezentowano z inicjatywy Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych - Sejmik Wojewódzki - dwa mikrobusy, które rozpoczną regularne kursy na trasie Lublin-Warszawa-Lublin.
W ubiegłym roku Stanisław Olszak, właściciel firmy CONTBUS, zwrócił się do LFOON z prośbą o pomoc w uruchomieniu regularnej komunikacji ze stolicą, która uwzględniałaby potrzeby osób niepełnosprawnych.
Opracowano rozwiązania, które pozwalają osobom niepełnosprawnym odbywać kilkugodzinną podróż w
równie komfortowych warunkach, co pozostałym pasażerom.
W mikrobusach, w miejsce ostatniego rzędu siedzeń, zamontowany został obrotowy fotel z ruchomymi
podłokietnikami znakomicie ułatwiający przemieszczenie się osoby z wózka inwalidzkiego. Fotel
posiada regulowany kąt oparcia z zagłówkiem i pasami bezpieczeństwa. Ze względu na umieszczenie
fotela z tyłu busa, zmieniony został system amortyzacji pojazdu z resorów na poduszki powietrzne
znakomicie zwiększające komfort podróżowania po naszych drogach.
Pojazdy wyposażone są w klimatyzację i specjalne angielskie podnośniki o udźwigu 300 kg, sterowane pilotem przez kierowcę, chowane automatycznie pod nadwoziem pojazdu. Istnieje także możliwość podróżowania na wózku inwalidzkim, który stabilizowany jest do specjalnych prowadnic w podłodze, ale posiada jedynie biodrowe pasy bezpieczeństwa.
Dodatkowym atutem tej usługi transportowej jest możliwość, po uprzedniej telefonicznej rezerwacji, zabrania niepełnosprawnego pasażera bezpośrednio z domu przed odjazdem z dworca i, po przyjeździe do Warszawy, odwiezienie pod wskazany adres. Podobnie jest z drogą powrotną. Wszystko to w cenie normalnego biletu w wysokości 25 zł, który obowiązuje pozostałych 15 pasażerów. W celu zapewnienia bezpieczeństwa podróży osobom niepełnosprawnym Lubelskie Forum przeszkoliło 5 kierowców oraz właściciela firmy w zakresie technik przenoszenia, asekuracji, przejazdu wózkiem po krawężnikach, schodach oraz sposobu udzielania niezbędnej pomocy.
Na uwagę zasługuje fakt, że Firma Contbus nie korzystała z żadnych środków PFRON, samorządu i innych społecznych pieniędzy, a jedynie z własnych funduszy. Koszty dodatkowego wyposażenia pojazdów przekroczyły wartość samych busów.
Jest to pierwsza w naszym regionie, a zapewne i w Polsce, usługa skierowana do osób niepełnosprawnych na najwyższym europejskim poziomie. Stanowi wzór godny naśladowania tym bardziej, że zarówno kolej, jak i autobusowa komunikacja międzymiastowa nie posiadają taboru przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na trasie Lublin - Warszawa.
Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 0 607 66 90 80.
Autor: Adam Orzeł, koordynator ds. likwidacji barier architektonicznych przy Lubelskim Forum
Organizacji Osób Niepełnosprawnych - Sejmik Wojewódzki
Opracowanie: redakcja
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz