Ruszył „program windowy”. Będą pieniądze na likwidację barier w budynkach mieszkalnych
Rusza program poprawy dostępności architektonicznej budynków dla seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Podczas konferencji prasowej pod wiele mówiącym tytułem „Amnestia dla więźniów czwartego piętra”, minister inwestycji i rozwoju oraz prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali umowę, na podstawie której uruchomiono program niskooprocentowanych pożyczek m.in. na budowę wind w budynkach mieszkalnych.
- Windujemy program Dostępność plus. Nasz kolejny projekt dotyczy wsparcia dla spółdzielni i wspólnot. Chcemy im pomóc w tym, żeby mogły one budować windy w budynkach cztero- czy pięciopiętrowych – mówił podczas konferencji Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.
Program jest jednym z elementów przyjętej przez rząd pod koniec czerwca Ustawy o dostępności, a także spełnieniem obietnicy, którą w zeszłym roku złożył premier Mateusz Morawiecki.
Nie tylko windy
W ramach programu, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie udzielał niskooprocentowanych pożyczek na instalację wind w budynkach wielokondygnacyjnych, likwidację zbędnych schodków, montaż uchwytów i poręczy oraz mechanizmy otwierania drzwi i okien. Z pożyczek będą mogły skorzystać wszystkie podmioty będące właścicielami ww. budynków, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i osoby fizyczne posiadające wielorodzinne budynki mieszkalne.
- Na sam pilotaż, który ma określić skalę problemu, chcemy przeznaczyć 4 miliony złotych – poinformowała podczas konferencji prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Jak poinformował bank w komunikacie prasowym, pieniądze te pochodzą ze spłat pożyczek unijnych udzielanych w latach 2007-2013. Oczywiście to dopiero skromne początki programu, który przewiduje przeznaczenie na likwidację barier kilkuset milionów złotych.
- Na „program windowy” będziemy chcieli przekazywać sukcesywnie środki, które będą generowane w polityce spójności. Zakładamy, że dziesiątki, nawet setki milionów złotych będziemy kierowali do tego instrumentu – powiedział minister Jerzy Kwieciński.
720 milionów przez 10 lat
Jak czytamy w komunikacie prasowym, Ustawa o dostępności, która trafiła właśnie do Sejmu, przewiduje uruchomienie Funduszu Dostępności. Dzięki temu na likwidację barier będzie można przeznaczyć 320 mln zł z budżetu państwa w perspektywie 10 lat oraz około 400 mln zł z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w tym samym czasie.
Jak poinformowała prezes Daszyńska-Muzyczka, przez wakacje szczegóły „programu windowego” będą dopracowywane, tak by możliwie jak najszybciej pieniądze trafiły do zainteresowanych nimi instytucji. Początkowo pożyczki będą udzielane bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ale w miarę zwiększania puli programu BGK będzie mógł wybrać komercyjne banki, do których oferty wejdą ww. pożyczki.
Na tę chwilę udało nam się ustalić, że pożyczki do miliona złotych będą udzielane na 20 lat, a ich oprocentowanie będzie ustalone na 0,15 proc., z możliwością umorzenia nawet 40 proc. pożyczki. Wysokość umorzenia zależeć ma m.in. od liczby starszych mieszkańców, dzieci i osób z niepełnosprawnością.
Komentarz