Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje dodatek do renty?

25.07.2019
Autor: M

Mam 38 lat, mam orzeczenie o niepełnosprawności oraz rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czy mogę się starać o jakiś dodatek do renty czy cokolwiek?

Szanowny Panie,

nie napisał Pan jaką rentę Pan otrzymuje oraz jaki posiada Pan stopień niepełnosprawności.

Najczęściej osoby niepełnosprawne otrzymują zasiłek pielęgnacyjny (184 zł), który można uzyskać w gminie – wydział świadczeń rodzinnych, a który nie przysługuje w przypadku otrzymywania dodatku pielęgnacyjnego albo dodatek pielęgnacyjny (215 zł), który przyznaje ZUS, a który może być dodatkiem do renty (nie renty socjalnej), warunkiem uzyskania dodatku pielęgnacyjnego, jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Natomiast zgodnie z art.16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (1.) Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  •  niepełnosprawnemu dziecku;
  •  osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  •  osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas