Z kim przeprowadzić wywiad środowiskowy pod kątem opieki wytchnieniowej?
Czy wywiad środowiskowy do opieki wytchnieniowej należy przeprowadzić z osobą sprawującą opiekę nad osobą niepełnosprawną czy tą osobą niepełnosprawną (czasem jest to osoba, od której nie można odebrać podpisu ze względu na stan zdrowia, a nie jest ubezwłasnowolniona).
Szanowna Pani,
Opieka wytchnieniowa stanowi część rozwiązań programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, przeznaczonych dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością oraz ich rodziców. Program powstał jako kontynuacja ustawy „Za życiem” uchwalonej w dniu 4 listopada 2016 roku dotyczącej wsparcia kobiet w ciąży powikłanej i rodzin w obliczu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężką i nieodwracalną niepełnosprawność albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.
Program kompleksowego wsparcia ogłoszony został w Uchwale Nr 160 Rady Ministrów w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, w Monitorze Polskim z 2016 r. poz. 1250.
Grupą docelową programu w zakresie opieki wytchnieniowej są opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Celem programu jest zabezpieczenie opieki dla osób niepełnosprawnych oraz wsparcie członków rodziny w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym poprzez możliwość uzyskania pomocy rodzinie, w formie opieki wytchnieniowej.
Podmiotami realizującymi działanie jest samorząd powiatowy lub na jego zlecenie podmioty niepubliczne.
Mając na uwadze powyższe, wywiad środowiskowy przeprowadzany jest przede wszystkim z osobą sprawującą opiekę nad osobą niepełnosprawną (jej dotyczy wsparcie w ramach opieki wytchnieniowej). Aby udzielono wsparcia, muszą jednak zostać spełnione przesłanki dotyczące osoby niepełnosprawnej. Nie jest wykluczone, że w ramach wywiadu o niektóre sprawy zostanie zapytana także osoba z niepełnosprawnością.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny