Schizofrenia nie wyklucza aktywności zawodowej
59 proc. Polaków jest świadomych, że przy odpowiednim leczeniu chorzy na schizofrenię mogą być aktywni zawodowo i społecznie – wynika z ogólnopolskiego badania „Stosunek Polaków do osób chorych na schizofrenię”, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Choć badanie wskazuje na dużą zmianę postaw społecznych Polaków wobec chorujących na schizofrenię, to jednak wynika z niego, że tylko 17 proc. z badanych jest gotowych współpracować z taką osobą.
„Co dziesiąty Polak twierdzi, że chorzy powinni być wykluczeni z normalnego życia. 24 proc. Polaków obawia się osób chorych na schizofrenię, z kolei 22 proc. uważa, że stanowią one zagrożenie dla otoczenia. Polacy nie są też skłonni do nawiązywania bliskich relacji z osobami chorymi na schizofrenię. W przypadku, gdy taka osoba miałaby stać się członkiem rodziny, tylko 13 proc. Polaków nie miałoby nic przeciwko temu” – podaje Agencja Newseria.
– Schizofrenia jest o tyle trudną jednostką chorobową, że dochodzi w niej do głębokich zaburzeń treści myślenia. Jednym z charakterystycznych objawów są urojenia, czyli nieprawdziwe treści myślenia, które nie poddają się korekcie, mimo pewnych dowodów fałszywości i działają w sposób wyobcowujący. Oznacza to, że pacjenci, szczególnie na początku choroby, przy pierwszym epizodzie chorobowym, w większości nie mają poczucia, że są chorzy. Powoduje to opóźnienie momentu, w którym możemy włączyć leczenie i bardzo często kończy się niesystematycznym przyjmowaniem leków – mówi Agencji Newseria prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.
Aktywność niewykluczona
Eksperci podkreślają, że chorujący na schizofrenię w dużej części są aktywni, realizują się społecznie i zawodowo, zajmują wysokie stanowiska w firmach, zakładają rodziny.
– Zamiast straszyć schizofrenią, powinniśmy się skoncentrować na zapewnieniu tym osobom prawidłowego leczenia i odpowiedniej pomocy. Potrzebny jest system opieki uwzględniający nowoczesne sposoby farmakoterapii, czyli leki, które pozwoliłyby tym osobom realnie funkcjonować w społeczeństwie – mówi dr Sławomir Murawiec, psychiatra z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Instytut Ochrony Zdrowia podaje, że w Polsce na schizofrenię choruje 385 tys. osób, czyli 1 proc. społeczeństwa. Na całym świecie jest ok. 50 mln chorych.
Badanie zostało wykonane w ramach kampanii edukacyjnej „Życie bez nawrotów”.
Komentarz