Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy pracodawca potrąci mi z pensji za czas rehabilitacji?

01.10.2019
Autor: S.

W jaki sposób mam odpracować czas na rehabilitację w czasie pracy, mając lekki stopień niepełnosprawności. Czy zakład pracy może mi potrącić za ten czas?

Szanowna Pani,

za czas niewykonywania pracy, spowodowany opuszczeniem zakładu w celu załatwienia spraw prywatnych, pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, wynika to z art. 80 Kodeksu pracy (K.P.) zgodnie, z którym wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

Na możliwości odrobienia czasu, w którym pracownik nie świadczył pracy zależy pracodawcy, ale często i pracownikowi, który nie chce, aby doszło do zmniejszenia jego wynagrodzenia.

Czas pracy osób niepełnosprawnych, bez względu na stopień niepełnosprawności, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. Stanowi o tym art.15 ust.1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Możliwość odpracowania zwolnienia od pracy w celach prywatnych przez Panią jest więc de facto dopuszczalna jedynie w dniu wystąpienia zwolnienia.

Trzeba podkreślić, że czas poświęcony na odpracowanie zwolnienia w celach prywatnych nie jest pracą nadliczbową. Wynika to z art. 151 § 21 K.p. Niemniej odpracowanie  zwolnienia na rehabilitację w czasie pracy, mające miejsce w innym dniu niż dzień udzielenia zwolnienia od pracy, skutkuje przekroczeniem normy dobowej. Odpracowanie czasu poświęconego rehabilitacji mogłaby odbywać się w innych dniach, ale musiałaby Pani zrezygnować z przywileju ograniczenia pracy do 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Mowi o tym art. 16. 1. że przepisów art. 15 nie stosuje się jeśli na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

 

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas