Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna czy rodzinna a 500 plus

20.08.2019
Autor: J.

Dzień dobry! Zwracam się z ogromną prośbą o poradę; od urodzenia jestem osobą niepełnosprawną z całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji - od 18. roku życia pobierałam rentę socjalną - od 12 lat po śmierci rodzica przeszłam na rentę rodzinną. Nie korzystałam poza tym nigdy z żadnych innych świadczeń. Kiedyś będąc na wizycie u lekarza, gdy było potrzebne orzeczenie - po pokazaniu lekarz stwierdził, że ja powinnam używać tylko tego pierwszego, co stwierdza, że moim dochodem jest renta socjalna, a renta rodzinna czy inne dodatki - to jak określił fundusz pielęgnacyjno-alimentacyjny co nie podlega wliczaniu do dochodu. Mam pytanie; jak więc jest w moim przypadku; czy jestem jako osoba z rentą rodzinną czy nadal jako osoba z rentą socjalną? Czy świadczenia takie jak np. 500+ dla osób niezdolnych całkowicie do pracy będzie mnie obejmowało czy nie? Bardzo proszę o odpowiedź. Z wyrazami szacunku.

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (ustawa podpisana w dniu 9 sierpnia 2019 r. przez Prezydenta RP) świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat, i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

W tym zakresie, jeżeli jest Pani osobą (tak jak Pani napisała) z całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, spełnia Pani przesłankę do uzyskania świadczenia uzupełniającego.  

W swoim pytaniu opisała Pani sytuację dotyczącą prawa do renty socjalnej i renty rodzinnej wnosząc o rozstrzygnięcie czy jest Pani przyznana renta rodzinna czy nadal ma Pani rentę socjalną. Aby odpowiedzieć na Pani pytanie, należałoby zapoznać się z Pani dokumentacją w sprawach rentowych; m. in. jakie świadczenie/świadczenia jest/są Pani wypłacane. Najłatwiej wyjaśni Pani tą sprawę jeżeli w tym zakresie skontaktuje się Pani z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Z ZUS można skontaktować się bezpośrednio w Inspektoracie lub można to zrobić za pośrednictwem formularza kontaktowego. Formularz kontaktowy zapytania ogólnego (w przeciwieństwie do poczty elektronicznej e-mail) gwarantuje bezpieczeństwo przekazywanych informacji, dlatego można zawrzeć w nim informacje osobiste dotyczące zgłaszanej sprawy przez klienta Zakładu. Istnieje możliwość skorzystania także z innej formy kontaktu z ZUS.

Dodam tylko, że świadczenie uzupełniające przysługuje osobom uprawnionym, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem renty rodzinnej przyznanej w okolicznościach, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39, 730 i 752), zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza kwoty 1600 zł miesięcznie.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas