Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy potrzebna jest zgoda lekarza na większy wymiar godzin pracy?

17.09.2019
Autor: J.

Dzień dobry. Dziś uzyskałam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Choruję na CHAD. Jednym z przywilejów osób niepełnosprawnych, które mają stwierdzony umiarkowany stopień niepełnosprawności, jest niemożność pracowania więcej niż 7 h dziennie/35 h tygodniowo. Ja jednak chciałabym pracować więcej. Czy muszę uzyskać oficjalną zgodę na to lekarza (na papierze), czy nie? Jeżeli tak czy musi być to lekarz medycyny pracy, czy np. mój psychiatra?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

2. Koszty badań, o których mowa w ust.1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Tak więc zgoda powinna zostać wydana dla celów dowodowych na piśmie przez lekarza, który przeprowadza badanie profilaktyczne pracowników, dopiero brak takiego lekarza uprawnia lekarza sprawującego opiekę nad danym pracownikiem do wyrażenia odpowiedniej zgody.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas