Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak napisać odwołanie od orzeczenia syna?

30.09.2019
Autor: I.

Witam. Proszę o pomoc w napisaniu pisma odwoławczego. Syn dostał orzeczenie lecz w podpunkcie 7 wpisano że nie wymaga opieki. Od 5 lat, czyli od urodzenia, miał orzeczenie i opiekę. Psycholog na komisji stwierdził, że jeśli syn potrafi samodzielnie się ubrać, to nie potrzebuje stałej opieki. Dodam, że syn ma odporność na ból i ma nadpobudliwość ruchową, jest różnie opóźniony w rozwoju, uczęszcza do logopedy, psychologa i ma integrację sensoryczną. Wymaga stałej opieki gdyż przez to, że nie czuje bólu i jest nadpobudliwy, wymaga stałej i szczególnej obserwacji. Żadna opiekunka nie podejmie się jego pilnowania, do przedszkola też z trudnością by go przyjęto. Zdarzyło się, że dziecko w przedszkolu zrywało sobie paznokieć i nie czuło bólu, a Panie dzwoniły, by szybko odebrać dziecko. Syn dopiero rok temu zaczął mówić i do tej pory jego mowa jest bardzo trudna.

Szanowna Pani,

od orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można wnieść odwołanie do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności zgodnie z pouczeniem, które powinno znajdować się na danym orzeczeniu. Warto w odwołaniu skupić się na problemach codziennych syna.

Odnośnie odwołania do sądu (które składa się za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu) to zgodnie z art.  47710 §  1.  Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas